fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veterinári varujú: Prestaňte kupovať mopslíkov a buldogov!

Máte tip? napíšte nám mailom

Mopsy a buldogy sú stále neuveriteľne trendy. Odborníci však majú veľké obavy týkajúce sa dobrých životných podmienok zvierat v súvislosti s ich genetickými manipuláciami.

Mopslíci, francúzski buldočkovia, ši-cu a iné plemená s plochými tlamami sú veľmi populárne. Vďačia za to svojej veľkosti – menšie psy sa zmestia do každého domu – a milému vzhľadu, ktorý je prezentovaný najmä v kabelkách celebrít. Tieto malé čisté plemená sú považované za vrchol roztomilosti. Čo je na nich najchutnejšie? Ich tvár? Neprirodzene skrútené chvosty?

Mopsličia lebka v porovnaní s vlčou. Zdroj: reddit.com

Psy trpia

Tento zvinutý chvost sa vám možno bude zdať menej zlatý, keď si uvedomíte, že ide o účelovú genetickú chybu, ktorá v jej najzávažnejších formách vedie k paralýze. A ich sploštené nosy? Taktiež výsledok selektívneho rozmnožovania. Nosy boli stále kratšie a menšie, a výsledok: sťaženie dýchania a prijímania potravy, čo spôsobuje pretrvávajúce symptómy ako stres, očné choroby, prehriatie (psy sa nepotia, takže potrebujú byť stále v pokoji, aby z tela vylúčili nadmerné teplo), prírastok hmotnosti v dôsledku tohto sedavého životného štýlu a dermatitídu pokožky – závažný zápal kože.

Tieto maľby z roku 1745 a 1759 ukazujú, ako mopslíky vyzerali v tých časoch. Zdroj: bigthink.com

Veterinári nechcú stratiť zákazníkov a o probléme mlčia

Napriek tomu, že veterinári sa snažia o nápravné operácie a navrhujú plány liečenia bolesti týchto psov, často nehovoria o neetickej povahe nákupu a dopytu po geneticky zmutovaných zvieratách. Z jedného jednoduchého dôvodu – je to zlé pre podnikanie. „Keby som sa postavil a povedal pravdu o týchto plemenách,” hovorí anonymný veterinár pre The Guardian, „okamžite by som stratil zákazníkov. Šli by k susednému lekárovi, ktorý by k nim nebol tak otvorený. Veterinári si vo všeobecnosti jednoducho nemôžu dovoliť byť úprimní a rozprávať.”

Britská veterinárna asociácia (BVA), ktorá zastupuje veterinárov po celom Spojenom kráľovstve, je v lepšej pozícii. V tomto roku urobila niekoľko vyhlásení o chovných a nákupných postupoch brachycefalických psov (tých s plochým ňufákom) a otvorene o trende, pre ktorý psy trpia. „Nárast popularity týchto psov zvýšil ich utrpenie, a preto dôrazne povzbudzujeme ľudí, aby sa zamysleli nad výberom zdravšieho plemena alebo kríženia.”

Psíky so splošteným nosom majú ťažší život, ako sa zdá. Zdroj: pixabay.com

Čo sa domácich miláčikov týka, dochádza k postupnej fetišizácii. Škaredé je zlaté a deformované jedinečné. Na jednej strane ide o neobyčajne progresívny posun postojov – len si predstavte, že by takto ľudia uznávali rozmanitosť samých seba – na strane druhej je to alarmujúce. Len si zoberte, koľko plemien trpí pre naše rozmary.

Zdroj: bigthink.com

Prečítajte si tiež:
3 cviky, vďaka ktorým stratíte tuk na bruchu rýchlejšie
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií