fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muži budú môcť darovať spermie aj po smrti

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedci tvrdia, že do zoznamu orgánov a tkanív, ktoré muži budú môcť po smrti darovať, sa zaradia aj spermie. Potenciálni záujemcovia o takéto spermie by mali byť muži, ktorí sú neplodní. Podľa vedcov ide o morálny zákrok, ktorý môže zlepšiť kvalitu života neplodných mužov. Otázne je len financovanie, ktoré bude podľa všetkého drahé.

V Británii je podľa vedcov málo darcov spermií, preto sa dovážajú z iných krajín. Podľa Nathana Hodsona a Joshuu Parkera je možné a morálne akceptovateľné, aby muži po smrti darovali svoje spermie iným žijúcim mužom. „Je dôležité zabezpečiť spoľahlivý zdroj zdravých spermií vzhľadom na obrovskú hodnotu, ktorá spočíva v schopnosti ľudskej reprodukcie,“ vysvetlili.

Riešenie neplodnosti?

Aj keď neplodnosť nie je považovaná za život ohrozujúcu chorobu, v súčasnosti sú populárne transplantácie orgánov, ktoré zlepšujú kvalitu života. Do tejto kategórie darcovstvo spermií neplodným mužom jednoznačne patrí.

„Pokiaľ je morálne, že ľudia môžu darovať svoje orgány a tkanivá, aby zmiernili utrpenie iných ľudí, prečo by sa toto utrpenie nemalo vzťahovať aj na neplodnosť? Neplodnosť možno tiež považovať za chorobu,“ vysvetlili experti.

Prečítajte si tiež:
VIDEO Michelle, zápasníčka fetišistických zápasov: Nespochybňujem svoje ženstvo!
zdroj: iStock
Protection of the reproductive system of men. Reproductive Wellness. the man passed a good semen analysis

Spermie podliehajú genetike

Spermie by sa po smrti buď získavali chirurgicky alebo elektrickým šokom do prostaty, aby sa stimulovala ejakulácia. Následne by boli zmrazené. Hodson a Parker však prezradili, že existujú isté obavy. Zdravotné problémy, ktoré má darca, sa po transplantácii spermií môžu preniesť na dieťa iného muža. Za všetko môžu jedinečné gény, ktoré sú prenášané spermiami.

Množstvo otázok

Predpokladá sa, že muži budú môcť ešte pred smrťou prejaviť svoj záujem o darovanie spermií po smrti. Toto rozhodnutie však môžu zamietnuť rodinní príslušníci takzvaným „vetom“. Aj napriek tomu, že ide o sľubný spôsob získavania darcovských spermií, množstvo otázok zostáva nezodpovedaných.

Dôležitá je predovšetkým kvalita darovaných spermií. Súčasťou darovania spermií po smrti bude aj anonymita darcu. V neposlednom rade sú problémom financie. Technika je podľa vedcov drahá, preto je otázne, kto by zaplatil za to, aby mu po smrti odobrali spermie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií