Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výskumy odhaľujú, že za plešatosť môže znečistenie ovzdušia

Jemné častice, ktoré sú, bohužiaľ, prítomné všade vo vzduchu, začínajú ukazovať svoju silu. Najnovší výskum odhaľuje, že znečistenie ovzdušia je čiastočne zodpovedné za vypadávanie vlasov. 

Znečistenie ovzdušia nemá vplyv iba na naše zdravie a zdravie pľúc. Výraznou mierou ovplyvňuje aj naše vlasy. S týmto zaujímavým zistením prišli juhokórejskí vedci. Tí vo svojich laboratóriách vystavili bunky ľudskej pokožky hlavy rôznym koncentráciám prachu a častíc, ktoré produkujú dieselové motory. Tie sa zvyknú označovať ako PM10.

Následne pozorovali, že prítomnosť týchto jemných častíc znižuje hladiny p-katenínu, proteínu zodpovedného za rast vlasov a ich štruktúru. Hladiny ďalších troch proteínov (cyklín Dl, cyklín E a CDK2), ktoré sa podieľajú na raste a udržiavaní vlasov, sa pôsobením látok tiež znížili.

znečistenie ovzdušia spôsobuje plešatosť
Zdroj: Unsplash

Vypadávanie vlasov v závislosti od znečistenia

Podľa autorov tejto štúdie je vzťah medzi znečistením a vypadávaním vlasov „závislý od dávky“. Je zrejmé, že čím je koncentrácia znečisteného ovzdušia vyššia, tým väčšie je riziko plešatosti.

„Aj keď je spojenie medzi znečistením ovzdušia a závažnými chorobami, ako je rakovina alebo CHOCHP, už dokázané, podrobné štúdia vplyvu znečistenia na pokožku hlavy alebo vlasy sa nikdy, až doteraz nevykonali.,“ poznamenáva riaditeľ Hyuk Chul Kwon, autor tejto štúdie. Je teda dôležité, zamerať sa aj na túto oblasť. – dodáva Huyk.

Znečistenie ovzdušia
Zdroj: Unsplash

Častice PM10

Častice s označením PM10 sú vlastne častice porovnateľné s prachom s priemerom 10 μm (10 mikrónov) alebo menším. PM10 vzniká spaľovaním fosílnych palív, vrátane nafty a pevných palív, ako je uhlie, ropa a biomasa z vozidiel a tovární. PM10 sa tiež produkujú aj pri niektorých priemyslených odvetiach či pri výrobe stavebných materiálov, ako sú cement, keramika alebo tehly. Rovnako produkuje PM10 aj letecká a cestná doprava.

Plešatosť 

Lekársky názov pre plešatosť je aj androgénna alopécia. Približne polovica dospelých mužov trpí vypadávaním vlasov už na prahu štyridsiatky.

Vlasy dokážu na hlave vydržať približne dva až tri roky. Následne ich nahradia nové. Ak sa tomu však nedeje, prípadne ich nahradia nové, omnoho tenšie vlasy, vtedy začíname plešatieť.  Presnú odpoveď na to, prečo muži, ale aj ženy strácajú vlasy vedci stále nemajú. No znečistenie ovzdušia má na stratu vlasov nemalý vplyv.

Čítajte tiež:

Príde svet o vzácne dedičstvo? Veľký koralový útes vplyvom globálneho otepľovania umiera

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií