fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Myslíš, že byť astronautom je dream job? Okrem toho, že pijú moč, robia ďalšie “nechutnosti”

Máte tip? napíšte nám mailom

Byť astronautom nie je asi dream job…

Veľa malých chlapcov a možno i dievčat sníva o tom, že keď vyrastú, budú astronautmi a pôjdu do vesmíru. Nie je to však zďaleka také pekné a ideálne ako v detských predstavách. Byť astronautom alebo ak chceš kozmonautom, totiž nie je prechádzkou ružovou záhradou, je to vlastne dosť nechutné.

Existuje minimálne 7 dôvodov, prečo astronautom nie je čo závidieť.

1. Kozmonauti musia prehĺtať.

Reč je o zubnej paste. Keďže sa nachádzajú v beztiažovom stave, vypľuť ju nemôžu, neostáva im nič iné, ako po skončení rannej a večernej ústnej hygieny pastu prehltnúť.

2. Pijú svoj moč.

Americkí astronauti na medzinárodnej vesmírnej stanici ročne zrecyklujú 6-tisíc litrov moču, ktorý následne pijú. Keď im moč dôjde, vraj ho kradnú Rusom, ktorí ho nepijú.

3. Neperú oblečenie.

V stave bez gravitácie sa prať nedá, a preto kozmonauti svoje oblečenie nemajú, ako čistiť. Preto chodia v jednom oblečení tak dlho, kým nemajú pocit, že je až príliš špinavé. Vtedy sa prezlečú a znečistený odev vyhodia a spália.

4. Vylučovanie.

Vykonávať veľkú potrebu vo vesmíre nie je med lízať. Ide v skutku o dosť komplikovanú záležitosť. Kozmonauti musia poznať presný uhol, pri ktorom sa môžu vyprázdniť. Tento uhol a všetko okolo toho si dokonca trénujú pri pozemských nácvikoch.

Prečítajte si tiež:
Americkí astronauti používajú pero "za milióny". Svet sa z toho smeje, no má to svoju logiku

Pokračovanie na ďalšej strane

Byť astronautom nie je asi dream job …

Veľa malých chlapcov a možno i dievčat sníva o tom, že keď vyrastú, budú astronautmi a pôjdu do vesmíru. Nie je to však zďaleka také pekné a ideálne ako v detských predstavách. Byť astronautom alebo ak chceš kozmonautom, totiž nie je prechádzkou ružovou záhradou, je to vlastne dosť nechutné.

Existuje minimálne 7 dôvodov, prečo astronautom nie je čo závidieť.

5. Kýchanie.

Táto biologická potreba nie je doriešená. Predstav si, že si na vesmírnej prechádzke a zrazu to na teba príde – musíš si kýchnuť. Oprskáš si prilbu zvnútra, čo môže v najhoršom prípade znamenať smrť. Preto sa musia astronauti na túto situáciu poriadne pripraviť a vyškoliť, existuje totižto špeciálna kýchacia pozícia.

Táto pozícia spočíva v tom, že astronaut musí skloniť hlavu čo najviac k hrudníku, aby si mohol kýchnuť do skafandra. Tak sa obsah jeho slizníc síce bude nachádzať pri ňom a možno na ňom, no nebráni mu to vo výhľade.

6. Kopec prachu.

Na vesmírnej stanici sa to prachom len tak hemží. Predstav si všetky tie odumreté bunky, ktoré si len tak poletujú v beztiažovom stave. Nechutné! Kozmonauti však majú aspoň na strihanie nechtov špeciálny vysávač, ktorý nechty vysaje a nelietajú tak voľne priestorom.

Prečítajte si tiež:
Vidíte tváre v oblakoch alebo Pannu Máriu medzi letokruhmi? Môže za to pareidolia

7. Krv tečie dohora.

Reč teraz nie je o krvi, ktorá by sa voľne vznášala vesmírnou stanicou. Ale všimol si si, že mimozemšťania majú vo filmoch a ilustráciách veľkú hlavu a malé telo? Je to tým, že v beztiažovom stave krv nedokáže tiecť dole, a preto aj astronauti pripomínajú tak trocha mimozemšťanov z filmu.

Diskutabilný je bod číslo 8, ktorým je sex. Ten astronauti vo vesmíre mať nemôžu, čo podstatne súvisí s predchádzajúcim bodom. Existujú však tvrdenia, že v roku 1982 sa konal nepotvrdený sovietsky experiment, ktorý mal dokázať, že sex vo vesmíre možný je. Neexistujú však žiadne (video)záznamy, ktoré by to dokazovali. Taktiež keď sa redaktor portálu Reddit.com pýtal astronauta Rona Garana, ako je to vo vesmíre s erekciou a či ju niekedy mal, odpovedal diplomaticky a vyhýbavo – „Neviem o ničom, čo funguje na Zemi a vo vesmíre by nešlo.“ Nie je však známa informácia, žeby sa niekto vo vesmíre o sex pokúsil.

Zdroj: koule.cz, zoom.iprima.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií