fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na oblohe budeme môcť sledovať vzácny „Modrý Mesiac“. Kedy?

Počas letných mesiacov mnohí z nás upierajú zrak na nočnú oblohu. Sledujeme planéty, hviezdy i Mesiac. Aj keď sa môže zdať, že s prichádzajúcou jeseňou či zimou sa vytráca aj čaro tohto pozorovania, opak je pravdou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Už o pár týždňov budeme môcť sledovať pomerne vzácny úkaz, a to tzv. Modrý Mesiac. Ide o jav, kedy v priebehu jedného mesiaca nastanú 2 splny.

Tento rok sa tak stane v októbri. Prvý spln budeme môcť pozorovať hneď 1. októbra a ten druhý, kedy Mesiac získava prívlastok modrý, 31. októbra. Večerné návštevy cintorínov nám tak nebudú skrášľovať len plamienky z tisícov sviečok, ale aj naša prirodzená družica.

Nie je jasné, prečo jav dostal takéto pomenovanie. Mesiac totiž nezíska modré sfarbenie. Odborníci sa domnievajú, že naši predkovia len chceli zdôrazniť výnimočnosť situácie.

Skutočne modré sfarbenie však Mesiac už získal. Stalo sa tak napr. pri výbuchoch sopiek ako Krakatoa (1883) či Mount St. Helens (1980). Práve vtedy sa totiž do atmosféry dostal popol zo sopečných výbuchov. Udiať sa tak môže aj ak sa do atmosféry dostane dym z rozsiahlych požiarov.

Kým v roku 2018 sme mohli pozorovať až dva Modré Mesiace (v januári a marci), tento rok to bude iba jeden. Najbližšie si ho budeme môcť vychutnať až 31. augusta 2023.

Prečítajte si tiež:
Nalaďte sa na sviatky pokoja s týmito vianočnými pesničkami!
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií