fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku udrel v noci Mortimer. Výstrahy pred vetrom pretrvávajú

Máte tip? napíšte nám mailom

Mortimer, ako nemeckí meteorológovia nazvali hlbokú tlakovú níž, neobišiel ani Slovensko. Silný vietor spôsobil na celom území vážne škody. 

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešný deň pre celé územie Slovenskej republiky výstrahy pred silným vetrom. Pre viaceré okresy dokonca platí výstraha druhého stupňa. Sú to najmä Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad, ale aj Nitra. 

Mortimer vyčíňal na celom Slovensku

Práve tam dnes po páde stromu zomrel 14-ročný chlapec, no ťažko sa zranili aj ďalšie dve deti, ktorým bola ihneď poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť.

Výstraha prvého stupňa platí pre Banskobystrický kraj od 13. do 23. hodiny, pre Trenčiansky kraj platí výstraha do 20. hodiny, pre Košický do 18. hodiny. Hlboká tlaková níž priniesla na celé územie dážď, ale najmä silný vietor, ktorý sa vyskytne obzvlášť na horách. 

Vo viacerých slovenských mestách si však silný vietor vyžiadal viaceré zásahy hasičov. Dôvodom boli najmä popadané stromy v parkoch, pri chodníkoch, ale aj na cestách. Okrem stromov museli hasiči odpratávať aj zhodené strechy, či pomáhať pri prevrátenom kamióne. 

Prečítajte si tiež:
Predobjednávky Galaxy S9 poznajú dátum spustenia! Cena bude vyššia ako sa čakalo!

Mortimer sa cez naše územie presúva na Pobaltie. Okrem dnešného silného vetra a dažďa nás počasie prekvapí aj vo štvrtok. Meteorológovia očakávajú, že vo vyšších polohách bude padať sneh.   

Mortimer
Silný vietor ničil aj strechy. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Vietor spôsobil škody

Mestské časti hlavného mesta upozorňujú obyvateľov na to, aby sa nezdržiavali pod stromami či bytovkami. Zároveň vyzvali vedenie základných a materských škôl, aby deti nechodili na vychádzky do miest, kde je zvýšené riziko pádu stromov či konárov. Kolóny sa kvôli spadnutému stromu tvoria aj v Ružomberku smerom na Kraľovany. Rovnaká situácia je aj v Nových Zámkoch, kde na križovatke Šurianska a Detvianska spadol strom. Úsek je neprejazdný a obchádzky vedú po okolitých uliciach. 

Mortimer
Zlomený strom. Zdroj: TASR- Jaroslav Novák

V súvislosti s prudkým vetrom v niektorých častiach Trnavského kraja vyzýva polícia motoristov, aby zvýšili opatrnosť. Polícia upozorňuje vodičov, aby prispôsobili rýchlosť jazdy aktuálnym poveternostným podmienkam. V hlavnom meste zatvorili pre silný vietor dokonca aj mestské cintoríny. Z niektorých slovenských miest hlásia aj strhnuté strechy. 

Podľa meteorológov bude silný vietor na Slovensku fúkať ešte niekoľko hodín. Nárazy vetra miestami dosiahnu 50 až 70 kilometrov za hodinu, ojedinele dokonca až do 90.

Prečítajte si tiež:
17 celebritných mám a dcér, ktoré si vypadli ako z oka

Zdroj: aktuality.sk , tvnoviny.sk 

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií