fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku chýbajú viaceré voľnopredajné lieky

Potvrdila to hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková, spôsobené to bolo z dôvodu vysokého dopytu zo strany pacientov, ktorí hromadne skupovali lieky a spôsobili tak ich nedostupnosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz zaevidoval na slovenskom trhu výpadok viacerých voľnopredajných liekov s obsahom paracetamolu, ibuprofénu či kyseliny acetylsalicylovej.

Lieky na  chronické ochorenia

Ako priblížila, podobný scenár nastal pri niektorých liekoch na chronické ochorenia, keď sa pacienti “predzásobili” na niekoľko mesiacov vopred. ,,Možný nedostatok liekov je téma v celej Európskej únii (EÚ), keďže členské štáty musia brať do úvahy viacero faktorov, akými sú zatváranie výrobných závodov alebo ich obmedzená prevádzka, logistické komplikácie pri prechode hraníc či hromadenie liekov na úrovni občanov alebo nemocníc,” povedala.

Regulačné opatrenia na podporu zvyšovania výrobných kapacít

Európska lieková agentúra (EMA) a sieť európskych liekových agentúr preto podľa ŠÚKL zavádzajú regulačné opatrenia na podporu zvyšovania výrobných kapacít a urýchľujú registračné procesy. Na úrovni EÚ sa podľa štátneho ústavu rokuje s farmaceutickým priemyslom o zvyšovaní výrobnej kapacity liekov používaných v kontexte epidémie ochorenia COVID-19 a iných kritických liekov, pri ktorých hrozí prerušenie dodávok.

Jednotlivé členské štáty majú k dispozícii niekoľko mechanizmov. ,,ŠÚKL v tomto období operatívne schvaľuje vstup liekov na trh s cudzojazyčným balením a zjednodušuje a zrýchľuje proces registrácií a inšpekcií celého dodávateľského reťazca,” uzavrela Jurkemíková.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič predstavil novú vládu. Toto sú noví ministri
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií