Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku stúpa počet amputácií. Môže za to zákerná choroba

Trpíte vy alebo vaši známi cukrovkou? Spozornite! Počet amputácií kvôli takzvanej diabetickej nohe každoročne stúpa. 

Cukrovka je zákerná choroba, ktorá môže mať za následok stratu končatiny. Najčastejšie ide o nohu; aj v dôsledku toho sa využíva pri tomto ochorení pojem diabetická noha. Ochorenie je často sprevádzané amputáciou danej končatiny a práve počet týchto zákrokov každoročne stúpa. 

O náraste informoval na stretnutí novinárov Vladimír Mičieta, predseda Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotných pomôcok SK+MED. 

Pravdepodobnosť tzv. diabetickej nohy u cukrovkárov je približne 60 percent, pričom predstavuje až 40-45 % všetkých amputácií.

Zatiaľ čo počet amputácií v Českej republike klesá, u nás je to naopak. Za rok 2016 bolo na našom území vykonaných 3 886 amputácií, čo je oproti roku 2013 nárast o 793 ľudí s diagnostikovaním tejto najkrajnejšej možnosti. „To číslo je na 21. storočie strašné,“ poznamenal Mičieta.

Pacienti s týmto ochorením nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Zdroj: ottobock.sk

Ako uviedla Katarína Danková zo združenia SK+MED, na Slovensku trpí cukrovkou až 350-tisíc pacientov. 

Najdôležitejšia je osveta

„Pravdepodobnosť tzv. diabetickej nohy u cukrovkárov je približne 60 percent, pričom predstavuje až 40-45 percent všetkých amputácií,“ prezradil  MUDr. Tibor Balázs, ktorý je intervenčným rádiológom a primárom endovaskulárneho programu kliniky CINRE v Bratislave. Podľa jeho názoru je dôležitá najmä osveta a informovanosť pacienta o možnostiach liečby. Dôležitá je taktiež aj prevencia, na základe ktorej sa dá určiť včasná diagnostika.

Endovaskulárne metódy vystuženia ciev alebo cievne rekonštrukcie dokážu v dnešnej dobe zachrániť pacienta pred amputáciou až v 92 % prípadov. Avšak na Slovensku chýbajú centrá, ktoré by po prepustení z nemocnice zabezpečovali starostlivosť o otvorené rany a monitorovanie pacientov, tvrdia odborníci. Taktiež podľa nich na Slovensku neexistujú špecializované centrá, ktoré by sa venovali výlučne komplexnej liečbe ciev.

Aj podľa Mičietu pacienti s týmto ochorením nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. 

„Na Slovensku je takýchto centier sedem alebo osem, no v Česku je ich sedem len v Prahe,“ prezradil MUDr. Balázs.

Zdroj: zdravie.sk, teraz.sk, webnoviny.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií