fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na súde v Pezinku pokračuje pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice, čítajú sa svedectvá Petra Tótha

Svedka Petra Tótha v septembri predviedla na súd polícia, vypovedať však odmietol.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. októbra 11:00

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Konkrétne sa súd zaoberá čítaním výpovedí z prípravného konania svedka Petra Tótha. Toho ešte v septembri na súd predviedla polícia, vypovedať však odmietol.

Získavanie kompromitujúcich informácií

Jedna z výpovedí Tótha sa týkala skutku prípravy vrážd prokurátorov. Podľa svedka sa obžalovaný Marian Kočner vyjadroval „s veľkou nenávisťou” o vtedajšom prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Marošovi Žilinkovi.

Rovnako negatívne sa podľa neho vyjadroval aj o Lipšicovi v dobe, keď bol ešte advokátom. „Vyjadroval sa o ňom ako o Lipsteinovi,” povedal svedok. Tóth tiež potvrdil, že bol poverený sledovaním Lipšica za účelom získania kompromitujúcich informácií.

V ďalšej svojej výpovedi bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Tóth uviedol, že Marian Kočner sa v istom čase stotožnil s názorom, že „vražda môže byť spôsob riešenia problémov”.

Zároveň zopakoval tvrdenie, že mu obžalovaný počas dovolenky v roku 2017 povedal, že keby bol zavraždený napríklad jeden novinár, „bol by pokoj”. Pokiaľ ide o Jána Kuciaka, Kočner bol podľa Tótha presvedčený, že píše na niekoho objednávku.

Prečítajte si tiež:
Podnikateľ Ilčišin a Husár boli právoplatne odsúdení, neoprávnene konali v mene Transpetrolu a snažili sa okradnúť štát

Prvostupňový súd konal predčasne

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení oboch obvinených v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla tohto roka.

Obnova konania

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnerra a Zsuzsovej aj Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Viac k témam: Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súde v Pezinku pokračuje pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice, čítajú sa svedectvá Petra Tótha © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Slovenská filharmónia a dvaja českí umelci – dirigent Leoš Svárovský a mladý husľový virtuóz Milan Al-Ashhab
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií