fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na známy portál podal Marek Krajčí trestné oznámenie za šírené HOAXY

Máte tip? napíšte nám mailom
Polícia začala trestné stíhanie za články na portáli Bádateľ. Portál podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího šíri neustále poplašné správy. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove oznámilo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia poplašnej správy, informuje MZSR na sociálnej sieti

Hoaxový portál

Portál Bádateľ patrí k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.
Príklady článkov z webu Bádateľ, ktoré sú spomínané v trestnom oznámení:
1. “Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom”
2. “Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať”
3. “Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike”
4. “Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?”
5. “Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou”
6. “Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach”
Facebooková stránka Bádateľ je v posledných týždňoch neaktívna/nedostupná (na webe je však Bádateľ stále aktívny). Novinárovi Filipovi Struhárikovi z Denníka N predstavitelia Facebooku popreli, že by stránku zrušili oni. Nevieme či sa v budúcnosti Facebooková stránka Bádateľ, alebo nejaká jej varianta opäť neobjaví.
Podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý sme si robili medzi lekármi a lekárkami (v spolupráci s behaviorálnou jednotkou BEET), až 35% lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu, lieky, alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili.
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií