fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nadácia zastavme korupciu ohodnotila ministrov v demisii, ocenila najmä dobrú spoluprácu a transparentné nákupy

Nadácia ocenila spoluprácu pri legislatívnych zmenách, ale kritizovala netransparentné covidové nákupy na hmotných rezervách.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.9.2022 (Webnoviny.sk) – Nadácia Zastavme korupciu spravila odpočet odchádzajúcim ministrom už bývalej koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Šafárenie s verejnými financiami

Ocenila spoluprácu pri legislatívnych zmenách aj stopku pre pochybné kšefty, pripomenula však netransparentné covidové nákupy na hmotných rezervách.

„Oceňujeme efektívny a aktívny prístup ministerstva školstva a spravodlivosti k problémom v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii,” uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Ministerstvo školstva zastavilo vyplácanie pochybných dotácií, na ktoré upozornila Nadácia. Zákon, ktorý podpis pochybných zmlúv umožnil, ministerstvo zrušilo.

„Spoločne s ministerstvom sme do novely vysokoškolského zákona dostali zmeny, ktoré umožňujú bojovať proti rozšírenému problému kupčenia s diplomovkami,” uviedol Martin Suchý z Nadácie a pripomenul, že Nadácia upozornila aj na rodinkárstvo v štátnej Iuvente.

„Ministerstvo odvolalo jej riaditeľa a nového vybrali v transparentnom výberovom konaní,” dodal Suchý. Nadácia s ministerstvom spolupracovala aj na zavedení hodnotového vzdelávania na školách, dokončiť sa však doteraz nepodarilo.

Spolupráca s rezortom spravodlivosti

„S ministerstvom spravodlivosti sme spolupracovali pri príprave zákona o zaisťovaní majetku, ktorý na Slovensku dlhodobo chýbal a v súčasnosti sa už využíva pri aktuálnych trestných konaniach,” povedala Petková.

Prečítajte si tiež:
OĽaNO kritizuje opozíciu, Hlas, Smer a extrémisti sa podľa Stančíka neštítia šíriť ruskú propagandu

Rezort Márie Kolíkovej konal aj po upozornení na prieťahy v súdnych sporoch o deti, kde prijal legislatívu, ktorá konania zrýchlila a zmenšila priestor na korupciu.

„Spolu s ministerstvom sme pripravili aj novú metodiku, ktorá upravuje postupy v týchto sporoch,” dodala Petková. Sankcie pre rodičov, ktorí nerešpektujú verdikty súdov, sa však nezačali používať.

Transparentné nákupy Sulíkovho rezortu

Ministerstvo hospodárstva postupovalo transparentne, keď Nadáciu opakovane prizvalo, aby dohliadala na veľké nákupy počas koronakrízy.

Odtajnilo tiež pochybné IT zákazky bývalej vlády a človeka, ktorý na ne upozorňoval, povýšili. „Skritizovať však musíme konanie nominanta SaS v Štátnych hmotných rezervách, ktoré utajovali informácie o covidových nákupoch. S Inštitúciou sa o informácie momentálne súdime,” dodala Petková.

Viac k témam: Demisia, Koaličná kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Nadácia zastavme korupciu ohodnotila ministrov v demisii, ocenila najmä dobrú spoluprácu a transparentné nákupy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií