fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najprv mierne stúpanie, potom reťaze naháňajúce strach. Slovenská klasika – aj tak sa hovorí výstupu na Rysy

Máte tip? napíšte nám mailom

Snáď najznámejší výstup nie len pre Slovákov, ale aj pre Poliakov, ktorých je na vrchole neúrekom. Možno za to môže nádherný výhľad z vrcholu, možno práve to, že sa na vrchole stretávajú dve rôzne národnosti, pričom každá vystupuje zo svojej krajiny, možno sa Rysy stali takými populárnymi vďaka najvyššie položenej chate v Tatrách.

Ak si ešte nebol na Rysoch a váhaš, určite by si to mal stihnúť ešte toto leto!

Nenáročný začiatok zo Štrbského plesa

Výstup na Rysy začína na Štrbskom plese, z ktorého sa cez Rázcestie pri Heliose miernym stúpaním a prechodom cez hrebeň Triganu dostaneme k ďalšiemu rázcestiu – Rázcestiu nad Popradským plesom. Pri Rzácestí sú pre odvážnych a fyzicky zdatných pripravené veci, ktoré je potrebné odniesť na Chatu pod Rysmi. Nosia ich, samozrejme, primárne nosiči, ak si však trúfaš, môžeš niečo vyniesť aj ty a na chate ti za 5 kg, ktoré vynesieš spravia teplý čajík zadarmo.

K rázcestiu nad Žabím potokom

Od jedného rázcestia stúpame k ďalšiemu – k rázcestiu nad Žabím potokom. Cestou prechádzame drevenou lavičkou cez Hincov potok a vystupujeme k miestu, kde sa turisti delia na dve skupiny – jedna pokračuje vo výstupe na Rysy, druhá si zvolí výstup na Kôprovský štít. Z rázcestia pokračujeme strmými a dlhými serpentínami k Žabím plesám.  Pri Žabích plesách je nádherne a najlepšie na nich je to, že túra pokračuje práve okolo nich, takou  – nazvime to príjemnou vysokohorskou prechádzkou. Žiadne stúpanie. Tu sa však priprav na najhoršie. Alebo teda jednu z najhorších častí – reťaze a rebríky.

Prečítajte si tiež:
Len 6-ročná Ninka umrela v nemocnici od smädu. Jej prípad je aj po viac než 5 rokoch neuzavretý 

Reťaze a rebríky

Časť trasy, ktorá je pre mnohých najväčším strašiakom, bola pre mňa omnoho jednoduchší výstup ako zostup. Pomerne strmá časť trasy, ktorá je zaistená rebríky a reťazami. Rebríky sú na tomto mieste novinkou. Ja som si vyskúšala aj rebríky aj reťaze a zistila som, že pri výstupe je oveľa lepšie a istejšie vystupovať popri reťaziach a pridŕžať sa ich a pri zostupe zase ísť rebríkmi. Na tomto mieste občas býva aj dlhšia čakačka, keďže po rebríkoch je ideálne schádzať a vychádzať po jednom, rovnako aj pri reťaziach.

Chata pod Rysmi

Keď potom prejdeš cez reťaze, čaká ťa síce strmý, ale relatívne nenáročný úsek pri výstupe na Chatu pod Rysmi. Chata pod Rysmi je najvyššie položená vysokohorská chata v Tatrách. Ak očakávaš astronomické ceny, budeš prekvapený. Okrem nápojov, ktoré sú dosť drahé, sú tu ceny relatívne príjemne. Noc v Chate pod Rysmi stojí od 16,- €. Od Chaty je to k vrcholu ešte asi 45 minút strmého stúpania, občas aj cez snehovú pokrývku.

Prečítajte si tiež:
Renesančné fotografie v podaní auto-mechanických umelcov!

Vrchol

Rysy majú tri vrcholy, väčšina turistov však vystupuje po trase na stredný vrchol. Aj keď sa z Chaty pod Rysmi zdá vrchol už len kúsok, je to práve tá najťažšia časť výstupu. Dôležité je dávať pozor na každý krok, pretože strmý výstup po skalách je nebezpečný. Mohlo by sa stať, že na teba padne zhora kameň, ktorý niekto nechtiac nohou zhodí, alebo môžeš to isté, aj keď nechtiac, spraviť ty.

Keď unavený a vyčerpaný konečne vystúpiš na vrchol, povieš si, že tá námaha naozaj stála za to. Z Rysov je nádherný výhľad na slovenskú aj poľskú stranu Tatier. Okrem výhľadu na majestátny Gerlachovský štít a hrebeň západných Tatier je z vrcholu výhľad aj na Morské oko, čo je najväčšie pleso v Tatrách nachádzajúce sa na poľskej strane.

Zostup z Rysov je náročnejší ako výstup, najmä jeho prvá časť k Chate pod Rysmi a rovnako náročný je aj zostup cez reťaze. Potom to však už ide hladko a veľmi rýchlo.

Foto: Pexels

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií