fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NAKA začala trestné stíhanie týkajúce sa nákupu teplomerov v Košickom kraji, Suja hovorí o rodinkárstve a korupcii

Župa ich nakúpila za dvojnásobnú cenu ako Nitriansky či Banskobystrický samosprávny kraj.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.9.2022 (Webnoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru začala trestné stíhanie v súvislosti s nákupom bezkontaktných teplomerov Košickým samosprávnym krajom (KSK). Župa ich nakúpila za dvojnásobnú cenu ako Nitriansky či Banskobystrický samosprávny kraj.

NAKA začala trestné stíhanie pre pokračovací zločin machinácií pri verejnom obstarávaní v súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Korupcia a rodinkárstvo

Pravdepodobný trestný čin nahlásili na polícii koncom roka 2021 dvaja členovia krajskej organizácie HLAS-SD v Košickom kraji. „Klientelizmus, rodinkárstvo, predražené nákupy a pravdepodobne aj korupcia. Úrad pre verejné obstarávanie svojim rozhodnutím v júni 2022 potvrdil nezákonnosť na KSK, kraj nakupoval najdrahšie na Slovensku spomedzi všetkých krajov. Teraz vyšetrovateľ začal aj trestné stíhanie,“ uviedol v piatok kandidát na košického župana za Hlas-SD Róbert Suja.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň vyzval všetky subjekty, ktoré podporujú kandidatúru súčasného župana Rastislava Trnku (nezávislý), aby sa vyjadrili k jeho podpore a k tejto kauze. V súvislosti s nákupom teplomerov podali pred časom šiesti poslanci za OľaNO z KSK podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Župan Trnka nákup v minulosti obhajoval vyššou kvalitou teplomerov ako v iných krajoch.

Prečítajte si tiež:
Generálmajor Kovács odchádza po 37 rokoch do výslužby, prezidentka Čaputová sa mu poďakovala za skvelú službu pre Slovensko

Dve várky prístrojov

KSK kúpil v dvoch várkach spolu 191 prístrojov, ktoré mali v súvislosti s covidovými opatreniami preveriť telesnú teplotu osôb pri vstupe do budov kraja a jeho organizácií.

Župa za ne zaplatila vyše 180-tisíc eur. Ešte drahšie kupovala bezkontaktné teplomery Správa ciest KSK, ktorá zaplatila za 14 prístrojov viac ako 13-tisíc eur.

Viac k témam: COVID-19, Teplomery, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – NAKA začala trestné stíhanie týkajúce sa nákupu teplomerov v Košickom kraji, Suja hovorí o rodinkárstve a korupcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií