fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA opäť ocenila Slováka. Jeho fotka vás dostane

Americká NASA vybrala v pondelok za snímku dňa fotografiu slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského. Stalo sa tak už piaty raz.

Máte tip? napíšte nám mailom

Snímka dňa patrí 25. januára nášmu rodákovi Tomášovi Slovinskému, pričom nejde o jeho prvé ocenenie od NASA, ale už piate v poradí.

S piatimi snímkami je momentálne Slovinský najviac oceňovaným slovenským fotografom v NASA.

Táto fotografia vznikla v Čile koncom minulého roka a podľa jeho slov bola poznamenaná neúspešnou snahou odfotografovať Slnko počas úplného zatmenia 14. decembra 2020.

Plány na vznik vydarenej fotografie mu pokazilo počasie. Juhom Ameriky prechádzal tzv. pás totality, teda pásmo, kde sa zatmenie Slnka malo javiť ako úplné.

Slovinský teda zamieril do Čile, podobne ako jeho český kolega Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave a tiež ďalší členovia vedeckej expedície, keďže snímky úplného zatmenia Slnka majú nielen estetickú, ale predovšetkým vedeckú hodnotu, informuje TASR.

Lepšie podmienky však boli v Argentíne, ale skupine vedcov a fotografov sa nedalo prekročiť hranice kvôli pandemickým opatreniam, preto sa presunuli na západné pobrežie Čile, kde boli podmienky pre pozorovanie úplného zatmenia v rámci možností najlepšie.

Na druhý deň sa vybrali fotografovať do okolia aktívnej sopky Villarric, a práve tu vznikla ocenená fotka NASA.

Prečítajte si tiež:
Chceš zastaviť ohováranie? Psychológia sa zhodujú, že ti v tom pomôže jediná veta
Snímka obrazovky o
Foto dňa NASA. Autor: Tomáš Slovinský

Tomáš Slovinský zachytil aktivitu sopky Villarrica, najznámejšie južné súhvezdie Južný Kríž, temnú hmlovinu Uhoľné vrece či „pôrodnicu hviezd“ hmlovinu Carina.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií