fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Negatívne emócie majú viacero podôb. Naučte sa ich zvládať

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý človek má širokú škálu pocitov a emócií. Najmä tie negatívne môžu mať na náš život zlý vplyv a zbytočne zhoršiť jeho kvalitu. Preto je dobré ich poznať a následne sa naučiť ich zvládať.

Negatívne emócie: ktoré sú to?

Nie každý deň je nedeľa, ako sa hovorí, lomcujú nami rôzne negatívne emócie. Smútok je jednou z najčastejších. Definovať ho je veľmi ťažké. Môžeme ho vyjadriť ako nespokojnosť so životom, sklamanie, bolesť nad stratou. Ak sme empatickí, cítime ho aj vtedy, ak sa stane niečo zlé ľuďom v okolí. Podráždenie sa objavuje najmä vtedy, ak nám prekáža správanie niekoho iného. S niečím nie sme spokojní a snažíme sa to ukončiť. Podráždenie prichádza aj vtedy, ak veci nejdú podľa našich predstáv. Hnev môžeme pociťovať voči sebe, ale aj ostatným.  Neraz dáva falošný pocit moci a nadradenosti, človek chce ubližovať, kritizovať alebo urážať druhých. Vzniká, keď jednotlivec nedostane, čo chcel, cíti krivdu alebo nie je spokojný.

Zlá je závisť a nenávisť

Pocit závisti pozná asi každý z nás. Zbadáme niečo, čo nemôžeme mať, túžime po pozícii, dovolenke alebo aute ľudí naokolo. Negatívne emócie nám ubližujú a závisť dokáže zaťať do živého a  zničiť aj priateľstvá. Porovnávame sa s  inými ľuďmi a robíme tak jednu z najväčších chýb. Niektorí však tvrdia, že závisť môže ľudí prinútiť k životnej zmene a naštartovať kariéru či to, po čom túžia. Nenávisť je asi tou najhoršou možnou emóciou. Je hlboká, intenzívna, je spojená s túžbou ublížiť druhému a tešiť sa z jeho bolesti. Spája sa s rozchodmi či rozvodmi, ale v skutočnosti môžeme nenávidieť kohokoľvek, aj keď ho príliš nepoznáme. Negatívne je aj pohŕdanie, kedy vyjadrujeme odpor. Môže ísť o človeka, vec alebo aj o prácu. Zlá je aj apatia, kedy človek nemá silu vzbúriť sa otvorene. Pocit viny vzniká v okamihu, ako samy seba za niečo trestáme. Nevydarený pohovor, skúška, rande prináša veľmi ničivú emóciu.

https://www.instagram.com/p/B26Nk-riHHp/

Prečítajte si tiež:
Peter Šufliarsky sa vzdal svojej funkcie námestníka generálneho prokurátora. Toto je dôvod!

Negatívne emócie nás ničia

Ak si tieto myšlienky začneme pripúšťať, začíname so sebadeštrukciou.  Niektoré výskumy poukazujú na to, že smutní a nešťastní ľudia majú viac oslabenú imunitu a sú náchylnejší na rôzne choroby. To sme ešte nespomenuli fakt, že negatívne emócie vyčerpávajú našu dušu. Nielen tým, ako na nás pôsobia, ale aj tým, ako veľmi sa ich snažíme mať pod kontrolou. Rozmýšľame nad nimi nevedomky aj počas spánku, preto sa cítime unavení a vyčerpaní. Pri dlhodobých negatívnych emóciách môže prísť aj k žalúdočným vredom, problémom so srdcom, zápche alebo hemoroidom. Neničte si život. Je predsa príliš krátky.

Naučte sa ich zvládať

Negatívne emócie tu boli, sú a budú. Dá sa s nimi bojovať? Áno, dá. Najskôr sa ich naučte definovať. Ste smutní, nahnevaní, zožiera vás pocit viny alebo závisť? Spoznajte ich príčinu a ľahšie sa s nimi vysporiadate. Budete vedieť, ako ovplyvňuje váš život a ľahšie to zmeníte. Možno prejdú samé, možno im bude treba pomôcť. Prijmite ich ako súčasť svojho života a nepotláčajte ich. Vyjadrite ich, ale nie hneď, ako vás pohltia. Hneváte sa na niekoho? Zhlboka dýchajte, premýšľajte nad tým, čo vás k tomu viedlo a až potom sa o tom porozprávajte. Venujte sa joge, meditácii, športu alebo počúvajte hudbu. Robte, čo milujete, aby ste nemysleli na to, čo je zlé. Pamätajte si, že všetko sa dá riešiť a nič netrvá večne. Skúste to a budete slobodní.

Prečítajte si tiež:
3 pravdy o cisárskom reze, ktoré by mala poznať každá žena
Negatívne emócie majú viacero podôb. Naučte sa ich zvládať
Pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Aj zvieratá vedia cítiť a preukázať emócie ako deti. Neveríš?

Zdroj:cas.sk akomyslietpozitivne.sk  zivotbezzavislosti.sk  odzadu.startitup.sk  plnielanu.zoznam.sk eduworld.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií