fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevieš, čo si prečítať? Jonasson je vtipný a absurdný autor, ktorého bestellery podráždia tvoju fantáziu

Máte tip? napíšte nám mailom

Je možné, aby mal jeden autor na konte pripísané štyri bestsellery? V prípade tohto spisovateľa sa ani niet čomu čudovať. Pozrite sa spolu s nami, prečo sú jeho knihy tak žiadané.

Myslíte si, že nájsť kufor, ktorého obsahom je niekoľko miliónov, či náhodou na mori natrafiť na výpravnú loď Kim Čong-una, je absurdné?

V dielach tohto autora ani náhodou!  Podobne neuveriteľné príhody sú do deja vsadené tak sofistikovane, že bez týchto detailov by sa samotný dej ani nezaobišiel. Aj napriek nezmyselnostiam sa v Jonassonových knihách nachádza množstvo reálnych udalostí z histórie. Taktiež sa zameriava na politickú situáciu vo svete, či na tému atómových zbraní.

Toto všetko je dokonale zaobalené jeho svojským humorom. Zaručujeme vám, že pri jeho dielach sa neraz prichytíte pri tom, ako sa z chuti zasmejete.

Zdroj: Júlia Jamrichová

Príbehy storočného starčeka či inteligentná analfabetka

Všetkým je už na prvý pohľad jasné, že autor si zvolil skutočne netradičné hlavné postavy. Možno práve to však dodáva knihám na ich jedinečnosti.

Prečítajte si tiež:
Zarába jej extra dlhý jazyk: Influencerka má vďaka nemu milióny fanúšikov a tučné konto

Prvá kniha je o starcovi Allanovi. Ten sa z domova dôchodcov vyparil tesne pred oslavou stých narodenín. Po ceste sa stretá s drogovým dílerom, ktorému nechtiac odcudzí kufor s veľkým obnosom peňazí. Počas cesty naďabí na množstvo zaujímavých ľudí, ktorým rozpráva o svojich stretnutiach so Stalinom či o Nixonových prešľapoch.

Okolo starčeka sa točí aj voľné pokračovanie knihy Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí,  ktorú autor vraj vôbec nemal v pláne napísať. Sám však tvrdí, že aktuálne udalosti vo svete ho prinútili vyjadriť sa. Keďže nechcel súčasné kauzy opisovať príliš čierno, znova ich osladil štipkou vtipu. Nekladie si servítku pred ústa a zaujímavými slovnými hračkami sa počas diela púšťa do prezidenta Trumpa alebo panovníkov Severnej Kórei. Svoje sa ujde aj kancelárke Merkelovej či Putinovi. So všetkými sa teraz už o rok starší pán stretáva a rozpráva im svoje myšlienkové pochody.

Ďalším výborným dielom tohto autora, je bezpochyby Analfabetka, ktorá vedela počítať. Do deja je zakomponovaných príliš veľa príbehov, ktoré sa v konečnom dôsledku spoja a vytvoria zmysluplný celok. Na prvý pohľad sa zdá, že keď dielo znova obsahuje témy atómových bômb či diktátorstva, je identické s ostatnými. Nenechajme sa však oklamať – každá z kníh je jedinečná a poznačená inou dávkou bizarnosti.

Prečítajte si tiež:
Iránska hudobná cenzúra baví internet: Katy Perry, Beyoncé, Lady Gagu vymazali z obalov
Zdroj: Júlia Jamrichová

Vyšlo posolstvo autora nazmar?

,,Mojím zámerom bolo pripomenúť udalosti dvadsiateho storočia, aby sme na ne nezabudli a nemali tendenciu dopúšťať sa tých istých chýb,” tvrdí Jonasson v predslove poslednej knihy a dodáva že sa podľa neho svet ani zamak nezlepšil.

My však s autorom nesúhlasíme. Sme presvedčení o tom, že informácie poskytované prostredníctvom jeho diel ľuďom určite rozširujú vedomosti či už o histórií alebo politike. Nebudeme vám už zbytočne veľa prezrádzať. Presvedčte sa sami!

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií