fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sú ľudia, ktorí trávia čas osamote, múdrejší a silnejší – 7 dôvodov

Dnešná spoločnosť nás vzbudzuje k myšlienke, aby sme náš čas čo najviac trávili s ostatnými ľuďmi; či už sme osamote, sms-kujeme, email-ujeme, telefonujeme alebo s niekým Skypujeme. Neustále sa očakáva, že budeme žiť po boku rodiny, priateľov, známych, ale spoznávame množstvo výhod, ktoré samota prináša.

Máte tip? napíšte nám mailom

Samota nie je príliš populárna v našom nepretržite prepojenom svete a často ľudia, ktorí trávia čas osamote, sú považovaní za osamelých alebo smutných. Avšak, toto je zriedkavý prípad – veľa ľudí trávi čas osamote, pretože im to prospieva najmä psychicky.

1. Trávenie času osamote z vás spraví smelších

Nesmelí ľudia sa často spoliehajú na ostatných, aby im pomohli s rozhodnutiami, ale trávenie času osamote nás núti urobiť rozhodnutie podľa vlastnej vôle. Keď ste sám, môžete ignorovať názory a myšlienky iných ľudí, takže sa môžete naozaj sústrediť na svoje vlastné myšlienky a nápady

Girl in window

Trávenie času osamote vám zvýši produktivitu

Keď sme v prítomnosti iných ľudí, často sa stávame nepozorní a upúšťame z našich zásad a priorít. Keď sme sami, máme šancu, aby sme skutočne premýšľali o tom, čo je pre nás podstatné a viedli samých seba – to nás motivuje, aby sme sa usilovali o dosiahnutie našich cieľov.

Čas strávený osamote vám pomáha ku kreativite

Každý z nás je kreatívny rôznymi spôsobmi, ale v prítomnosti kamarátov či rodiny sa stávame s najväčšou pravdepodobnosťou otrokmi spoločnosti a zvykneme robiť to, čo daná skupina. Keď sme sami, vonkajšie vplyvy sú odstránené a môžeme robiť presne tak, ako sa nám zapáči. Niektorí ľudia radi kreslia alebo maľujú. Iní môžu využívať varenie, čítanie, písanie. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako byť kreatívny, a keď sme sami, dostaneme šancu preskúmať svoje individuálne záujmy a schopnosti.

Čas osamote nám napomáha vyčistiť myseľ

Naša spoločnosť je plná informácií a často preťažená nekonečným prúdom informácií pochádzajúcich z práce, sociálnych médií, školy. Niekedy je nevyhnutné si dať “pauzu” od návalu informácií – môžeme premýšľať o našich životoch a zhodnotiť všetko, čo sa deje.

sunset-1207326_960_720

Čas, ktorý strávime osamote, nám napomáha riešiť problémy

Najlepšie riešenia k nám často prichádzajú vtedy, keď sme sami a môžeme voľne premýšľať o našich problémov. Tráviť čas osamote nám pomáha dívať sa na problém s nadhľadom. Môžeme premýšľať o tom, čo spôsobilo problém a ako ho následne rôznymi spôsobmi vyriešiť. Samota otvára myseľ, čo nám pomáha vymyslieť efektívnejšie riešenia.

Trávenie času osamote zmierňuje stres a úzkosť

Veľa ľudí dnes trpí stresom a úzkosťou, ktorý/ú si privádzame v bežnom živote, či už je to spackaná robota alebo zlá známka v škole. Čas strávený osamote nám pomáha efektívne sa zbaviť stresu či úzkosti a zrelaxovať. Keď sme sami nemusíme počúvať problémy iných, ktoré sú pre nás zaťažujúce.

_069b76f6-0b03-11e6-9193-d7b8f3a11d8b

Čas osamote nás odkazuje na väčšiu nezávislosť

Jednou z hlavných výhod času je, že nás inšpiruje k väčšej nezávislosti. Keď sme sami, môžeme sa zamerať na osobné pokroky, vlastnú realizáciu plánov, ale taktiež pri nezávislosti nadobúdame istú časť sebalásky.

solitude_by_m0thart-d9jjv7lsolitude
je-totam

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií