fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový detský ombudsman Mikloško prezradil svoje priority a chcel by zistiť, čo deti najviac trápi

Ďalšou prioritou nového komisára pre deti bude práca na tom, aby sa na Slovensku zohľadňoval najvyšší záujem dieťaťa.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.6.2022 (Webnoviny.sk) – Hlavnou prioritou nového komisára pre deti Jozefa Mikloška je snaha spojiť sa pre deti. Podľa jeho slov sú to práve deti, ktoré si to zaslúžia najviac. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

Najvyšší záujem detí

Ďalšou prioritou nového detského ombudsmana bude práca na tom, aby sa na Slovensku zohľadňoval najvyšší záujem dieťaťa, či už v legislatívnych procesoch alebo v rámci celej spoločnosti.

„Za rovnako dôležitý považujem monitoring, a teda zistiť, čo deti najviac trápi. Či už priamo prostredníctvom detských parlamentov alebo ich zástupcov alebo prostredníctvom výskumov. Teda monitoring názoru detí,” uviedol Mikloško.

Duševné zdravie a problémy

Keďže sa na Slovensku podľa Mikloška eviduje 20-násobný nárast depresií a 40-násobný nárast úzkostí, medzi svoje priority zahrnul aj tému duševných problémov a duševného zdravia detí. Venovať sa chce aj deštruktívnym a dlhotrvajúcim konfliktom v rodinách, ktoré sú najčastejším dôvodom duševných chorôb o detí.

Problémom je aj chudoba

Ďalšou kategóriou je chudoba detí. Podľa jeho slov je na Slovensku ohrozených chudobou zhruba 34 percent detí. Ďalšími oblasťami jeho záujmu budú vyňaté deti, deti z marginalizovaných rómskych skupín či hľadanie systémových riešení. Chce posilniť komunikáciu s médiami a zvyšovať povedomie o činnosti komisára a v neposlednom rade podporovať tých, ktorí s deťmi pracujú a ktorí im pomáhajú, či už ide o rodičov, zdravotných pracovníkov, sociálnych pracovníkov alebo vychovávateľov a ďalších.

Prečítajte si tiež:
Nehodu za obcou Fekišovce neprežili traja ľudia, auto sa zrazilo s kamiónom (foto)

Mikloško sa funkcie ujíma v stredu na obdobie šiestich rokov. Za komisára pre deti ho v stredu 25. mája zvolilo 79 poslancov zo 130 prítomných zákonodarcov.

Komisár pre deti

Komisár pre deti posudzuje na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy dodržiavanie práv dieťaťa. Jeho úlohou je presadzovanie záujmov detí v spoločnosti. Spolupracuje s deťmi priamo alebo prostredníctvom organizácií pôsobiacich v oblasti práv detí. Komisár nezasahuje do sporov rodičov o zverenie starostlivosti dieťaťa pri rozvodovom konaní. Je však oprávnený zúčastniť sa na súdnom konaní podľa všeobecných predpisov o konaní pred súdmi.

Viac k témam: Detský ombudsman, Komisár pre deti, Úrad Komisára pre deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový detský ombudsman Mikloško prezradil svoje priority a chcel by zistiť, čo deti najviac trápi © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií