fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový Zéland uvoľňuje opatrenie. Zdá sa, že COVID-19 porazili

Počas 24 hodín pribudol v krajine len jeden nový prípad COVID-19. Nový Zéland pristúpil k epidémii podobne ako Slovensko a dnes slávi zaslúžený úspech.

Máte tip? napíšte nám mailom

Premiérka Jacinda Ardern (39) hovorí, že krajine sa podarilo koronavírus eliminovať. Nový Zéland podľa nej dosiahol významné víťazstvo v boji proti koronavírusu. Čísla jej dávajú za pravdu. V krajine sa chorobou nakazilo 1 472 ľudí, zomrelo 19 pacientov. Za posledných 24 hodín pribudol len jeden pacient nakazený koronavírusom.

Striktné opatrenia

Je zrejmé, že za úspechom Nového Zélandu stoja najmä striktné opatrenia, ktoré boli prijaté veľmi skoro. 26. marca uzatvorila vláda všetky úrady, školy, bary a reštaurácie, zakázaný bol aj dovoz jedla. Ľudia nemohli ísť na pláž ani na detské ihriská, pohybovať sa mohli len v okolí svojho domova. Okrem toho vláda dala do karantény všetkých ľudí, ktorí do krajiny vstúpili zo zahraničia. Nový Zéland má podobne ako Slovensko populáciu 5 miliónov ľudí.

Po mesiaci tvrdých zákazov vláda pristúpila k zmierneniu opatrení. V pondelok klesol stupeň ohrozenie zo 4. na 3. V krajine sa tak budú môcť otvoriť niektoré prevádzky, dovoz jedla a takisto školy. Novozélanďania budú môcť prvýkrát po 4 týždňoch vyraziť na rybačku či turistiku. 400 000 ľudí sa vráti do práce. Reštaurácie, bary a niektoré obchody ostanú zatvorené aj naďalej.

„Na Novom Zélande neexistuje nekontrolovaný komunitný prenos ochorenia. Tento boj sme vyhrali,“ povedala Jacinda Arden.

Premiérka Arden však dôrazne žiada ľudí, aby ostávali vo svojej sociálnej „bubline“, a nič neriskovali. Ekonomika sa síce otvára, ale ľudia by sa zatiaľ nemali voľne stretávať.

„Musíme sa uistiť, že nedovolíme vírusu, aby na nás opäť zaútočil, aby neprišla ďalšia vlna prípadov a úmrtí,“

povedala premiérka na tlačovej konferencii v pondelok.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Na Slovensku pribudlo 6502 pozitívnych a 39 úmrtí

Dôvera ľudí vo vládu od začiatku pandémie vzrástla. Dokonca aj opoziční politici chvália vládu za výnimočné zvládnutie situácie.

Podoba čisto náhodná

Čísla z Nového Zélandu sa veľmi podobajú číslam zo Slovenska. Podobne ako Nový Zéland aj Slovensko zaviedlo veľmi rýchlo prísne obmedzenia a pravidlá. Odborníci sa zhodujú, že za úspechom Nového Zélandu môže byť aj to, že ako ostrovná krajina je izolovaný od iných krajín. Slovensko je však dôkazom, že aj uprostred Európy sa dá s nákazou efektívne bojovať.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Dailymail Facebook CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií