fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nožová kriminalita v Anglicku lámala rekordy ešte pred karanténou

V koncoročných britských štatistikách, ešte pred blokádou voľného pohybu kvôli COVID-19, dosiahla nožová kriminalita vrchol.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počet trestných činov zaznamenaných políciou, klasifikovaných podľa „trestných činov s nožom alebo ostrými nástrojmi,“ vzrástol podľa posledného súboru vládnych štatistík o sedem percent do decembra 2019. Nožová kriminalita tak dosahuje najvyššie hodnoty v záznamoch, celkovo 45 627 udalostí, čo znamená o 49 % viac ako v roku 2010. Vtedy začal zber štatistík pre tento druh zločinov.

Nožová kriminalita je oddelená od jednoduchých trestných činov držby zbraní. Týka sa špecificky „útokov so zranením alebo úmyslom spôsobiť vážnu ujmu,“ pričom spolu s lúpežami tvoria 88 % trestných činov, zaradených v tejto kategórii.

Porovnanie dlhodobých trendov v oblasti násilných trestných činov v Spojenom kráľovstve môže byť ťažké. Vláda totiž často mení definície, podľa ktorých sa čin ukladá. Výskum knižnice House of Commons sa zameriava na kriminalitu dlhšie a ukazuje pozoruhodný nárast zločinu v 20. storočí. V správe sa uvádza, že trestné činy na obyvateľa sa štvornásobne zvýšili a v poslednom desaťročí opäť zdvojnásobili.

V roku 2020 vraždy nožom celoštátne poklesli o 8 %. Je to napriek nárastu 13 % v samotnom Londýne počas rovnakého obdobia. Zločin v Londýne sa v posledných rokoch stal hlavným problémom. Nožová kriminalita rátala v čase tretieho výročia „starostovania“ Sadiqa Khana so vzostupom o 52 %.

Prečítajte si tiež:
Ruskí vojaci údajne prevzali kontrolu nad letiskom neďaleko Kyjeva

Jedným z rysov týchto útokov v Anglicku je to, že napriek počtom bodnutí, ktoré medziročne naďalej rastú, množstvo reálnych vrážd sa nemusí nevyhnutne zvyšovať rovnakou mierou. Prispelo k tomu zlepšenie kvality traumatologických tímov v Londýne a ďalších metropolitných oblastí. Tie sú často podporované skúsenosťou armádnych chirurgov, ktorí okúsili boje vo vojnových zónach Afganistanu a Iraku. Je teda dokázané, že vraždy nožom neklesajú preto, lebo ulice sú bezpečnejšie. Je to preto, že nemocnice majú kvalitnejší personál.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj parliament.uk Glaconservatives The Times
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií