Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prídeme o súkromie? V „inteligentnom meste“ to je pravdepodobné

Predstavte si pobyt v inteligentnom meste, kde by ulica mohla vedieť, že po nej kráčate a váš pohyb by monitorovali okolité budovy.

Chodník by mohol povedať, koľko vážite, ako rýchlo idete a kam smerujete. Cesta by mohla presne určiť, koľko ľudí po nej kráča alebo behá a koľko jazdí na bicykli. Čo keby ste v inteligentnom meste mohli vedieť všetky tieto informácie? Chceli by ste také niečo? Čo ak by ste nemali na výber?

Mestá v rôznych krajinách testujú koncept tzv. smart cities (múdrych miest), aby sledovali svojich občanov a údajne lepšie optimalizovali ich fungovanie. Mestskí plánovači a sociálni inžinieri tvrdia, že chcú vyvažovať high-tech metódy s obavami o súkromie. Tie sa týkajú najmä hromadného sledovania. James Ward, právnik v oblasti ochrany osobných údajov, hovorí:

„Ak mesto umiestni senzory všade, ako dlho si myslíte, že by trvalo, kým by som mohol identifikovať vaše konkrétne kroky? Nie príliš dlho. Ľudia sú tvormi zvykov a vzorov.“

Technológie v inteligentných mestách sa vyvíjajú stále viac smerom k digitálnej budúcnosti. Kamery na sledovanie sú všade, rozpoznávanie tváre sa stáva realitou a áno, dokonca aj inteligentné chodníky. Kto je však vlastníkom týchto údajov, kde sú uložené a je etické zhromažďovať informácie o občanoch, ktoré by sa mohli použiť na identifikáciu?

Budúcnosť v sledovanom, inteligentnom meste

Anonymizované súbory dát málokedy stoja v ceste niekomu, kto chce vyhľadávať konkrétne informácie. Obhajcovia ochrany súkromia hovoria, že bude veľmi náročné domáhať sa svojich práv alebo zastaviť hackerov či zberateľov údajov. Títo zberatelia údajov sú väčšinou práve vládne agentúry alebo navonok nezávislé štruktúry, ktoré pod pozitívne znejúcou zámienkou robia práve takúto špinavú prácu. Priestor v inteligentných mestách by im to ešte zjednodušil. Údaje by sa mohli kombinovať s kamerovými zábermi, fotkami, technológiou rozpoznávania tváre, a tak určiť s primeranou presnosťou, kto ste a kam smerujete. Ward pokračuje:

„Je nereálne čakať, že údaje o našich krokoch nebude možné spárovať s inými informáciami na identifikáciu osôb. Ak si vezmeme prítomné kamery, to je samostatná kapitola. Ľudia sa už sledujú a všetky tieto súbory sa dajú použiť na tvorbu správ.“

Ešte pred koronakrízou bol jedným z najväčších príbehov o ochrane súkromia vznik Clearview AI. Je to stránka, ktorá sťahuje fotky zo stránok sociálnych sietí, umožňuje rozpoznávanie tváre a zisťovanie informácií o ľuďoch, čo je v rozpore so zmluvnými podmienkami väčšiny týchto médií.

V reakcii na to sa dvaja americkí senátori pokúsili zaviesť opatrenia, ktoré by obmedzili použitie techniky štátnymi orgánmi. Návrh zákona však vo Washingtone nezískal žiadnu podporu.

Aká nás čaká budúcnosť v inteligentnom meste? Ľudia sa možno prebúdzajú. Štúdia zistila, že až 92 % používateľov odstráni aplikáciu, ktorú pravidelne používa, ak zistí, že súkromné informácie odovzdáva tretej strane. V Spojených štátoch sa viac ako dve tretiny občanov zaujímajú o použitie technológie rozpoznávania tváre a 78 % jej potenciálnym zneužitím.

Zdroj senate.gov Mobility Here
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií