Ochranári žiadajú zatvoriť kožušinovú farmu v Príbovciach. Hrozí vznik nového epicentra koronavírusu
Ochranári zo združenia Humánny pokrok, žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva a Štátnu potravinovú a veterinárnu správu (ŠVPS), aby zatvorili kožušinovú farmu v obci Príbovce v okrese Martin.
Hlavným dôvodom je podľa predsedu združenia Humánny pokrok Martina Smreka objavenie novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, od ktorých sa nakazilo niekoľko stoviek ľudí.
Kožušinová farma na Slovensku chová norky na farme v Príbovciach. Momentálne sa tam nachádza okolo 5-tisíc kusov noriek. Podľa združenia sa farma môže stať ľahko novým epicentrom šírenia koronavírusu.
Kožušinová farma na Slovensku
Na zverejnených záberoch je vidieť niekoľko norkov, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany.
Ide o chlp
Aktivisti z Humánneho pokroku spustili v roku 2019 petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a apelujú na verejnosť, aby svojimi podpismi podporila ich kampaň „Ide o chlp“. Cieľom je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dodáva koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.
Európou sa pritom valí vlna legislatívnych zákazov kožušinových fariem. Za posledných 20 rokov tieto chovy postavilo mimo zákona trinásť krajín vrátane Rakúska a Českej republiky. Zákaz prešiel českým senátom vlani a tento rok vstúpil do platnosti. Na farmách v Česku dnes možno nájsť len prázdne klietky po líškach a norkoch. Na Slovensku by sa podobný legislatívny zákaz týkal jedinej farmy – v Príbovciach, kde chovajú na kožušiny norka amerického.