Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

IDE O CHLP: Stop kožušinovým farmám? Aktivisti poukazujú na obrovský problém, spustili petíciu

Je čas, aby sme sa pridali k našim susedom a kožušinový chov postavili mimo zákona, hovoria aktivisti z Humánneho pokroku.

Po tom, čo zverejnili šokujúce fotografie aj video zranených zvierat z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, sa rozpútala vášnivá debata.

Chovajú tam 4- až 5-tisíc norkov amerických. Šokujúci pohľad na realitu chovov kožušinových zvierat odvysielala včera večer TV Markíza v reláciách Reflex a Televízne noviny. Tieto zábery uzreli svetlo sveta v čase, keď mnohé krajiny a módne značky dávajú od pravých kožušín ruky preč. Aktivisti z Humánneho pokroku preto odštartovali kampaň „Ide o chlp“ s cieľom presadiť zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Súčasťou kampane je aj petícia za zákaz kožušinového chovu zvierat, ktorú môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk.

Vystresované zvieratá, rany aj sťažený prístup k vode

Na zverejnených záberoch je vidieť niekoľko norkov, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany.

Zdroj: Humánny pokrok

Združenie ochrancov zvierat sa domnieva, že slovenská verejnosť má právo vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratá na legálnej kožušinovej farme. „Zábery, ktoré máte možnosť vidieť v reportážach TV Markíza, nie sú v kožušinovom priemysle ničím výnimočným. Ide o bežnú prax, ktorá očividne platí aj na Slovensku. Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine. Potvrdzuje to aj veda. Šťastné norky na kožušinových farmách nenájdete,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Zvieratá sa ani nemajú ako dostať k vode. Zdroj: Humánny pokrok

Ide o chlp

Aktivisti z Humánneho pokroku spustili petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a apelujú na verejnosť, aby svojimi podpismi podporila ich kampaň „Ide o chlp“. Cieľom je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dodáva koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.

Európou sa pritom valí vlna legislatívnych zákazov kožušinových fariem. Za posledných 20 rokov tieto chovy postavilo mimo zákona trinásť krajín vrátane Rakúska a Českej republiky. Zákaz prešiel českým senátom vlani a tento rok vstúpil do platnosti. Na farmách v Česku dnes možno nájsť len prázdne klietky po líškach a norkoch. Na Slovensku by sa podobný legislatívny zákaz týkal jedinej farmy – v Príbovciach, kde chovajú na kožušiny norka amerického.

Norkový kožuch sa využíva na kabáty, ale aj rukávy, čapice či brmbolce. Zdroj: Humánny pokrok

Pridá sa aj Slovensko?

„Ekonomicky by to pre Slovensko nebola žiadna zásadná strata. Zároveň by sme sa pripojili k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli. Je načase, aby sme aj my na Slovensku vykročili do humánnejšej budúcnosti,“ hovorí Demetrianová z Humánneho pokroku. Legislatívny zákaz kožušinových fariem okrem susedného Česka a Rakúska v uplynulých rokoch prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a úplne prvou krajinou v Európe bolo Spojené kráľovstvo. Aktuálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku.

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky, čapice a podobne. V kožušinovom priemysle sú populárne norky, líšky, ale aj činčily. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo im jednoducho zlomia väzy. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 norkov.

Amsterdamský týždeň módy sa vzdal kožušin.A to všetko vďaka PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), ktorá toto opatrenie považuje za krok vpred k móde šetrnej k zvieratám.

Zveřejnil(a) Humánny pokrok dne Neděle 10. března 2019

Nad budúcnosťou kožušín visí v posledných rokoch viacero otáznikov. Okrem legislatívnych zákazov kožušinových fariem v Európe či inde vo svete totiž rapídne rastie aj počet zvučných mien z módneho priemyslu, ktoré sa kožušín vzdávajú, ako napr. Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry. Rovnako sa proti kožušinám postavili aj organizátori módnej udalosti Amsterdam Fashion Week, ktorí začiatkom marca tohto roku prisľúbili koniec kožuchom zo živých zvierat na svojich módnych prehliadkach.

Zdroj: TS

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií