fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chráňte sa skôr, ako vycestujete: TOTO sú očkovania, ktoré potrebujete v zahraničí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého cestovateľa by malo byť očkovanie pri ceste do zahraničia. Neriskujte zbytočné problémy a vyhnite sa nepríjemným ochoreniam, ako? Poradíme vám!

Očkovanie nie je dôležité len pre človeka, ktorý do zahraničia cestuje, ale aj pre ľudí, s ktorými sa po svojom návrate domov stretne. Vďaka nemu sa pred prípadnou nákazou chránia vzájomne.

Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Mnohé vakcíny pozostávajú z niekoľkých dávok, medzi ktorými je potrebné dodržať presne určený časový odstup. Preto je dôležité uvažovať nad očkovaním včas, ideálne 6 – 8 týždňov pred plánovanou cestou do zahraničia. Dohodnite si konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Spolu preveríte nielen platnosť povinných očkovaní ale aj platnosť očkovania proti tetanu alebo záškrtu. Ak je to nutné, ošetrujúci lekár vás preočkuje, naplánuje povinné a odporúčané očkovanie vzhľadom na zahraničnú cestu, jej dĺžku trvania a váš zdravotný stav.

Štandardne odporúčané očkovania proti celosvetovo vyskytujúcim sa chorobám

Chrípka

Očkovanie je odporúčané ešte pred začatím chrípkovej sezóny.

Pneumokokové ochorenia

Očkovanie je významné u detí, kedy infekcia môže vyvolať zápal stredného ucha, meningitídu alebo zápal pľúc.

Prečítajte si tiež:
Vidia deti duchov? Mamičky vyrozprávali skúsenosti, z ktorých mrazí!

Ovčie kiahne (varicella)

Očkovanie sa je odporúčané najmä ženám, ktoré ešte nemali ovčie kiahne a je pri nich možná gravidita. Infekcia môže totižto krátko pred alebo po pôrode zapríčiniť smrť dieťaťa.

Tetanus a záškrt

Každých 10 -15 rokov sa odporúča preočkovanie.

Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Špeciálne očkovania a oblasti

Afrika

Povinným je očkovanie proti žltej zimnici

Odporúčané: očkovanie proti hepatitíde typu A, B, meningokokovej meningitíde, brušnému týfusu, pri dlhodobom pobyte očkovanie proti cholere

Blízky Východ

Povinným je očkovanie proti žltej zimnici pre krajiny Sýria, Jordánsko, Irak

Odporúčané je očkovanie proti hepatitíde typu A, B, brušnému týfusu a profylaxia proti malárii v rizikových oblastiach (Turecko).

Ázia

Povinným očkovaním do ázijských krajín je očkovanie proti žltej zimnici. Pri návšteve Mekky je povinné očkovanie proti meningokokovej meningitíde.

Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Austrália, Nový Zéland, Oceánia

Pri ceste do Austrálie je povinným očkovaním to proti žltej zimnici a pri dlhšom pobyte sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu A, B.

Pri návšteve Nového Zélandu sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu A, B.

Pri návšteve Oceánie, je potrebné sa zaočkovať taktiež proti žltej zimnici. Medzi odporúčané patrí aj očkovanie proti hepatitíde typu A a B. Ak sa rozhodnete navštíviť Papua Nová Guinea, odporúča sa očkovanie proti cholere, japonskej encefalitíde a chemoprofylaxia malárie.

Prečítajte si tiež:
Slovák sa už nedokáže pozerať na našich politikov. To, čo si dal na plot, je hitom internetu
Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Južná Amerika

V Južnej Amerike je povinné očkovanie proti žltej zimnici pre cestovateľov prichádzajúcich z krajiny výskytu žltej zimnice.

Odporúčané je očkovanie proti hepatitíde A a B, brušnému týfusu, cholere a chemoprofylaxia malárie.

Napriek tomu, že sa vďaka očkovaniu dokážeme ochrániť pred množstvom infekčných ochorení, stále sa vo svete objavujú aj tie, na ktoré očkovacia látka neexistuje. Je teda nesmierne dôležité vedieť, aké ochorenia sa v danej krajine vyskytujú, a ako sa proti nim najlepšie chrániť.

V prípade, že máte akékoľvek otázky, neváhajte sa obrátiť na očkovacie centrá v Bratislave, Martine alebo v Košiciach.

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií