fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od utorka je Róbert Fico bez ochranky, podľa premiéra je to spravodlivé

Od utorka nie je predsedovi Smeru-SD a bývalému premiérovi Robertovi Ficovi poskytovaná ochrana Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Máte tip? napíšte nám mailom

O zrušení ochranky pre Fica rozhodol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na základe prehodnotenia potreby jej poskytovania. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) to považuje za zabezpečenie spravodlivosti.

,,Rozhodnutiu predchádzalo moje stretnutie s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany, priblížil minister vnútra.

Rezort vnútra informoval, že služby úradu boli Ficovi poskytované od nástupu do funkcie predsedu vlády SR v roku 2006 a skončili sa v pondelok (30. 3.) o 24.00 h.

Mikulec si myslí, že po tom, ako Fico odišiel z funkcie predsedu vlády a stal sa poslancom parlamentu, boli ešte jeho dôvody na ochranku oprávnené, pripomenul však, že vtedy to neposudzoval on, ale bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Po odchode z funkcie premiéra mal Fico 90 dní zákonný nárok na ochranu, podľa Mikulca mu bola následne ochrana predlžovaná na ďalších 90 dní a neskôr predlžovaná na základe pokynu bývalej ministerky. Mikulec pred utorkovým rokovaním vlády povedal, že v tom čase už neboli dôvody na poskytovanie ochranky pre Fica.

Prečítajte si tiež:
Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72.000 rúšok

Podľa Matoviča Fico nemá zákonné dôvody na ponechanie ochranky

Matovič v reakcii na zrušenie ochranky pre Fica uviedol, že na ňu neexistovali zákonné dôvody. Podľa jeho informácií ešte ako opozičného politika stála ochranka pre šéfa Smeru-SD stovky tisíc eur. ,,Tým, že ju dnešnou polnocou stratil, sa iba zabezpečila spravodlivosť. Ja som rád,” reagoval predseda vlády na utorkovej tlačovej konferencii.

Krok ministra vnútra oceňuje aj koaličná SaS. ,,Fico môže konečne zistiť, ako sa žije obyčajnému človeku, okolo ktorého nebehajú nonstop ochrankári. Dôvody pre to, aby ochranku mal, boli nanajvýš absurdné, pričom sme len prišli o státisíce eur zo štátneho rozpočtu,. uviedla europoslankyňa za SaS a predsedníčka výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií