Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ohnivé červy zamorili chorvátske pobrežie: Pozor, môžu spôsobiť vážne zranenia!

V blízkosti chorvátskeho pobrežia sa stále častejšie objavujú zranené morské hviezdice. Na vine sú nereidky, prezývané aj ohnivý červ. Stretnutie s nimi je pre človeka veľmi nepríjemné.

Biológovia ohnivé červy pozorovali pri dedine Rogoznica neďaleko Splitu. Podľa webu tn.nova.cz treba byť ostražitý aj pri šnorchlovaní, kde práve v tomto čase často narazíte na poranené hviezdice. Ich zranenia majú na svedomí práve nereidky. Tomuto živočíchovi sa vďaka globálnemu otepľovaniu darí viac a viac v Stredomorí aj na Jadrane.

Obsahujú toxíny

Nereidky sú červené dravé nočné morské červy, ktoré merajú až 30 cm. Naraziť na ne môžete aj za bieleho dňa a dokonca hneď pri brehu. Nepôjde pritom o príliš príjemné stretnutie. Okrem toho, že vás červ môže pohrýzť, nepríjemné sú hlavne biele ostne na jeho chrbte. Odborníci radia na ne v žiadnom prípade nesiahať. Ihličky na chrbte totiž obsahujú toxíny, ktorými sa nereidky bránia. Tie spôsobujú pálenie a svrbenie.

Our dear colleague Mišo Pavičić sent us this photo of a starfish attacked by a fireworm.We are waiting for your…

Zveřejnil(a) AmbienteMarino dne Čtvrtek 11. července 2019

Potápači tvrdia, že pri každom ponore zbadajú 5 – 7 zranených hviezdic. Vďaka globálnemu otepľovaniu sa nereidky dostali ďalej do Stredomoria a na Jadran. Ohnivé červy navyše nemajú veľa prirodzených nepriateľov a nepatrí medzi nich ani človek. Ani samotní rybári ich nechcú využívať ako návnadu. Morskí biológovia teraz potápačov a turistov žiadajú, aby v prípade, že na červy narazia, okamžite poslali fotografie doplnené o presné informácie, kedy a kde ich spozorovali.

Prezývka ohnivý červ pochádza z nemčiny. V nemeckom jazyku sa totiž nereidka povie Feuerwurm, čo teda v doslovnom preklade znamená ohnivý červ. Medzi ich obľúbenú potravu patria sasanky alebo práve spomínané morské hviezdice.

Zdroj: idnes.cz,  extra.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií