fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko opäť šokuje! Bude pivo vyhlásené za nealkoholický nápoj?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ministerstvo priemyslu a obchodu v Rusku prišlo s revolučným nápadom klasifikovať pivo ako nealkoholický nápoj. Piť ho zrejme budú môcť aj osoby pod 18 rokov. Píše portál idnes.cz

Na novinku reaguje celý svet. Pivovary ju prijali s nadšením, o niečo menej sa tešia poslanecké kruhy. Jeden z poslancov chce ministerstvo zažalovať.

O návrhu informovala agentúra RBK, odkazujúca na text o obchodnej rozvojovej stratégii na najbližších 6 rokov. Pivo má byť považované za nealkoholický nápoj, a to aj napriek tomu, že alkohol jednoznačne obsahuje.

V Rusku nič nové

Podľa nezávislých expertov tento návrh nespadol len tak z neba. Až do roku 2011 sa totiž pivo za alkohol v Rusku neklasifikovalo. Keďže do tej doby jeho predaj nepodliehal žiadnym obmedzeniam, veľmi rýchlo sa stal príčinou alkoholizmu v mnohých ruských regiónoch.

rusko pivo za nealkoholický nápoj
Piť ho zrejme budú môcť aj osoby pod 18 rokov. Zdroj: pexels.com

Dnes zákon zakazuje jeho nočný predaj, nesmie sa predávať ani v pouličných stánkoch. Alkohol je v Rusku seriózny problém, manévrovanie úradov s cenami situáciu nezlepšuje. Príliš lacný epidémiu alkoholizmu len zhoršuje, príliš drahý podnecuje domácu výrobu a nebezpečenstvo otravy metanolom.

Prečítajte si tiež:
Maďarskí novinári: Nový zákon im marí prístup k objektívnym informáciám

Pivo v diskriminácii

Ministri si od návrhu sľubujú oživenie trhu, ktorý je v Rusku krízový aj kvôli sankciám zo západu. Pivovary s ním súhlasia. Tvrdia, že právna ochrana regulujúca predaj alkoholu, údajne jedna z najtvrdších na svete, je voči pivu diskriminačná.

Naopak, výrobcovia tvrdého alkoholu, hlavne vodky, na zmenu nevidia dôvod. Medzi poslancami však návrh vyvolal zdesenie, argumentačne ho napádajú a cynicky sa o ňom vyjadrujú v médiách. Poslanec Gennadij Oniščenko sa rozhorčene vyjadril: „To teraz budeme pivo predávať v školách a predpisovať ho kojacim matkám?”

Je pravda, že pivo môže mať rôzne podoby a spôsoby jeho využitia sa pomaly rozširujú. Príkladom je džem z piva, ktorý vyrábajú Slováci, či pivo s píchuťou vagíny, o ktorom sme písali nedávno.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií