Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maďarskí novinári: Nový zákon im marí prístup k objektívnym informáciám

Maďarskí novinári tvrdia, že nový zákon, ktorý sa údajne zameriava na boj proti koronavírusu, im sťažuje prístup k objektívnym informáciám. Údajne je pre nich ťažšie získať nové informácie o pandémii, pretože v prípade dezinformácie im hrozí súdne konanie, či dokonca väzenie. Tieto opatrenia, ktoré v Maďarsku platia od pondelka, sú v rukách nacionalistického premiéra Viktora Orbána.

Počas aktuálnej pandémie sa do médií dostalo množstvo dezinformácií, ktoré zbytočne vyvolávali paniku verejnosti. Maďarská vláda proti týmto praktikám rázne zakročila. Premiér Viktor Orbán prišiel so zákonom, prostredníctvom ktorého chcel zabrániť šíreniu nepravdivých informácií. Maďarskí novinári to však vidia inak. Podľa ich slov nemajú prístup k adekvátnym a objektívnym informáciám. Novinárom za šírenie dezinformácií nehrozí len súdne konanie, ale aj päťročné väzenie. Na základe najnovších informácií by sa mohlo zdať, že Orbán na problematiku koronakrízy vrhol akúsi cenzúru.

Maďarskí novinári bojujú s cenzúrou

Novinárka z Budapešti, ktorá vzhľadom na aktuálnu situáciu v krajine požiadala o anonymitu, povedala, že cez víkend volala do nemocnice. Dostala tip o infikovaných lekároch, ktorí údajne pracovali v nemocnici. „O niekoľko minút mi zavolal vedúci nemocničného oddelenia pre komunikáciu s verejnosťou a opýtal sa ma, či si myslím, že je dobré stále sa pýtať túto otázku aj deň pred schválením nového zákona,“ prezradila novinárka.

Csaba Lukács, novinár z týždenníka Magyar Hang, povedal, že s prijatím nového zákona došlo k nárastu hrozivých komentárov na sociálnych sieťach. Maďarskí novinári tiež dostávali maily s varovaniami, že môžu skončiť vo väzení. „Obávame sa, že by sme mohli čeliť ďalším súdnym procesom, ktoré by nás mohli dostať do zložitej finančnej situácie,“ zdôveril sa Lukács.

Nový zákon platí pre všetkých novinárov

Maďarsko je v rebríčku zostavenom neziskovou organizáciou Reportéri bez hraníc druhou najhoršou krajinou Európskej únie v oblasti slobody tlače. Vláda podporuje médiá, ktoré verejnosť informujú o silnejúcej migrácii a Orbánovi. Nezávislé médiá, ktoré ponúkajú objektívne informácie, sú za posledné roky čoraz viac umlčiavané. Niet divu, že maďarskí novinári nový zákon ostro kritizujú. Orbánov hovorca Zoltán Kovács však v nedávnom blogovom príspevku uviedol, že zákon sa týka iba veľmi špecifického trestného činu. Podľa Kovácsa ide o „úmyselné šírenie nepravdivých informácií a ich skresľovanie, ktoré by mohlo oslabiť alebo zmariť snahy chrániť verejnosť pred šírením vírusu“.

Vláda však nezaručila, že tento zákon „nepôjde po krku“ nezávislým novinárom, ktorých často obviňuje zo šírenie dezinformácií ako súčasti politickej módy proti Orbánovi. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargaová minulý týždeň pri konferenčnom hovore so zahraničnými reportérmi uviedla, že zákonné ustanovenie je „primárne a potrebné na boj proti škodlivým dezinformačným kampaniam“. Objasnila, že tieto ustanovenia sa budú týkať všetkých novinárov rovnako.

Maďarskí novinári: Nový zákon im marí prístup k objektívnym informáciám
zdroj: cpj.org

Opoziční a nezávislí novinári sú utláčaní

Nezávislí maďarskí novinári však uviedli, že neveria, že zákon povedie k hromadnému trestaniu novinárov, ale napriek tomu ich to veľmi znepokojilo. Jeden z novinárov povedal, že vydavateľ sa dokonca informoval o tom, ako by zákon mohol ovplyvniť reportovanie udalostí. Péter Erdélyi, hlavný redaktor online portálu 444.hu, uviedol, že zákon bude mať na mediálnu scénu „mrazivý účinok“. Dodal, že aj keď neverí, že by zákon mohol zmeniť chod redakcie, v niektorých aspektoch by ale mohol viesť k autocenzúre. „Keď ľudia otvorene žiadajú vaše zatknutie, aj keď si nemyslíte, že sa niečo také stane, má to na vás veľký vplyv,“ vysvetlil Erdélyi.

Vo štvrtok ráno bolo v Maďarsku 585 prípadov nákazy koronavírusom a 21 potvrdených úmrtí. Posledné správy nezávislých spravodajských médií zahŕňajú tvrdenia, že príbuzný vládneho ministra na internete predával dezinfekčné prostriedky a rúška za nehorázne sumy. V priebehu posledných týždňov vládni predstavitelia tlačili na novinárov a tvrdili, že zbytočne strašia verejnosť. Maďarskí novinári sú obzvlášť znepokojení nedávnou udalosťou, keď podnikateľ prepojený na vládnych činiteľov odkúpil nezávislý spravodajský portál.

Márton Békés, editor pro-vládneho magazínu a historik, v nedávnej diskusii povedal, že Maďarsko je momentálne „vo vojnovej situácii“, pretože opoziční novinári sa na koronavíruse priživujú. Ďalší hosť diskusie otvorene navrhol zatýkanie opozičných novinárov šíriacich paniku. Alarmujúce je, že v súčasnosti v Maďarsku existuje zákon, ktorý niečo takéto povoľuje. „Očakávam, že nejaký prehnane krajný pravicový odborník privolá políciu na niektorých novinárov, čo sa pravdepodobne stane. Potom uvidíme, ako zareagujú,“ povedal Szabolcs Panyi, novinár investigatívneho spravodajského portálu Direkt36.

Autority majú strach komunikovať s médiami

Zdá sa, že nielen nezávislí maďarskí novinári, ale aj tí zahraniční sa budú musieť správať ostražitejšie v získavaní informácií o koronavíruse. Niekoľko lekárov v posledných týždňoch odmietlo hovoriť s britskými novinami The Guardian, odvolávajúc sa na prísne pokyny vedenia nemocnice. Nemenovaný maďarský novinár dokonca prezradil, že nemohol preveriť tip o koronavíruse na škole, pretože sa s ním ľudia odmietli rozprávať, aj anonymne. „Ľudia sa báli rozhovoru s novinármi, pretože sa obávali straty zamestnania. Nielen lekári a zdravotné sestry, ale aj riaditelia škôl či rodičia,“ uviedol novinár. Maďarskí novinári sa budú musieť vysporiadať s novou situáciou i keď sa zdá, že neexistuje takmer nijaké riešenie.

Zdroj The Guardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií