Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo tak natrieť si pivo na chlieb? Títo Slováci splnili náš sen a vytvorili pivo, ktoré sa dá zjesť!

Pokiaľ patríte do skupiny nadšených pilovníkov (milovníkov piva, pozn. red.), tento nápad sa vám bude páčiť. Páčil sa aj nám. Až natoľko, že sme sa rozhodli vyspovedať jeho autorku Moniku Nógellovú.

Beer (pivo) marmalade (džem) je jedinečný výrobok Slovákov, svetový unikát, ktorý asi nikde inde nenájdete. Manželia Nógellovci ho vyrábajú v duchu “piva na zjedenie” a týmto konceptom už oslovili široké publikum. Nielen nadšencov pivného nápoja, ale aj odborné poroty, čoho výsledkom sú mnohé ocenenia.

Ak ste si mysleli, že pivo sa nedá vychutnať inak ako v jeho klasickej tekutej forme, vyvedieme vás z omylu. Manželia z neho totiž vyrábajú džem. A natrieť si na chlieb sladké pivo, to neznie zle, však?

„Išlo nám o to, aby sme v názve spojili presne to, čo je vo fľaštičke, preto Beermalade. Je to vlastne pivná marmeláda, ktorá má za sebou dlhý a zaujímavý príbeh,” usmieva sa Monika. K pivu mala vždy blízko nie vďaka smädu, ale manželovi, ktorý je medzinárodný pivný rozhodca. „Pivu sa venuje už 30 rokov, čo znamená, že je uznávaná kapacita v odbore.”

beermalade
Manželia Nógellovci vytvorili unikátny gastronomický produkt. Zdroj: Marek Morvai

Aj s chlebom, aj na koláč

„On mi roky hovoril, urob džem z piva. A ja mu vždy na to, že to je totálna blbosť,” smeje sa Monika, ktorá to nakoniec predsa len skúsila. V lete roku 2015 vzala pivo a vyčarovala produkt, ktorý sa podaril na prvýkrát. Dodnes pôvodný recept nijako neobmenila.

„Či to bolo šťastie začiatočníka, alebo to, že viete variť a kombinovať navzájom ingrediencie… ja napríklad ani nepečiem, ani nevarím podľa receptov. Len si viem spojiť určité veci a presne to sa odohralo aj pri Beermalade.”

Manželia teda vnukli reálnu podobu jeho vedomosti v oblasti pivovarníctva a jej šikovnosti v kuchyni. Podstatná v príbehu je aj ich dcéra Veronika, ktorá síce žije v zahraničí, no značke vdychuje kreativitu. Vytvorila pre produkt ochrannú známku, vymyslela jej vizuál, tašky a zúčastňuje sa s rodičmi na rôznych akciách.

Jedna fľaštička obsahuje 80 – 90 % piva bez pridaného ovocia, byliniek, či korenia. Pivo v tuhom stave vytvorí špecifickú, nenapodobiteľnú chuť a podobným spôsobom sa pravdepodobne nikde na svete nevyrába. 

https://www.instagram.com/p/BtZN89HgD2A/?utm_source=ig_web_copy_link

Manželia Nógellovci vytvorili unikát nielen pre labužníkov alkoholického nápoja – pivo, ktoré sa dá zjesť. S hocičím. So sladkým pečivom, so slaným, ako príloha k mäsu, syru, jeho možnosti sú neobmedzené.

Monika nám rozpráva, že doteraz navarila 100 rôznych druhov, aj zo slovenských, aj zahraničných pivovarov. Pri výrobe myslela na to, na čo myslí málo ľudí. „Fľaštička má presne 100 ml, aby si ju cudzinec mohol zobrať do lietadla. Celkový dizajn je unisex, čo znamená, že sa vizuálne páči aj ženám, aj mužom.” A bez obáv, strach z alkoholu v krvi mať nemusíte. „Pri bode varu sa alkohol odparuje ako prvý, takže ho Beermalade vôbec neobsahuje.”

beermalade
Chutí so všetkým. Zdroj: Facebook/archív

Mierili na mňa zbraňou

Pred podnikaním Monika pracovala na manažérskej pozícii v banke a riadila niekoľko stovák ľudí. Po otázke, prečo s tým sekla, nás prekvapuje: „Zažila som v krátkom časovom slede dva ozbrojené prepady. Priamo na mňa mierili zbraňou. V nejakom momente si zrazu poviete, že stačilo. Nesekla som však s prácou v tom momente, rozhodnutie prišlo až postupne.”

Manželia spolupracujú s rôznymi pivovarmi, najnovšie so známym a uznávaným českým pivovarom Mazák. „Z jeho piva sa mi podaril uvariť priam geniálny džem.” My v redakcii sme ho ochutnali tiež a napriek našej redaktorsky kritickej povahe musíme len súhlasiť. Beermalade obdržala rôzne ocenenia, napríklad ocenenie Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska v roku 2016 ako Objav roka. Na portáli StartitUp sa objavili medzi inovatívnymi projektmi, ktoré vyberajú čitatelia a sú držiteľmi tzv. gastronomického oscara Great Taste Award za rok 2017.

pivný džem
Pivný džem prešiel chuťovou skúškou redakcie a zožal úspech. Zdroj: Patrik Horáček

Beermalade nadobúda rôzne podoby, najnovšie je plnkou čokoládových praliniek či súčasťou svadobných darov. Dokonca spolupracovali aj so slovenským ministerstvom a na najbližšom stretnutí krajín V4 bude Beermalade darčekom pre zúčastených. Ako hovorí Monika, niekedy mám šialené nápady, ktoré vychádzajú.

Džem “sa rodí” v Rusovciach a okrem predaja sa manželia venujú aj pravidelným riadeným pivným degustáciám. Mnoho zákazníkov poznajú po mene. „V obchode nemáme žiadnu predavačku, a to z viacerých dôvodov. Pivá sa nám menia každý deň, pričom manžel o nich vie všetko a ja musím veľmi rýchlo reagovať, aby som mala o nich potrebné informácie. A pri degustácii chcem, aby sa zákazník cítil tak, akoby sa mal niekto postarať o mňa. Robíme to inak, vytvárame si priateľstvá.”

Svoje “inak” dokazuje hneď v ďalšej vete: Teraz som dokonca založila Dámsky pivný klub, lebo si hovorím, že na ochutnávky nemusia chodiť len páni. Čisto ženská verzia sa stretla s veľkým záujmom, jediný chlap je manžel, ktorý degustáciu odborne vedie.”

pivný džem
Každá fľaštička je balená s láskou. Zdroj: Marek Morvai

Produkty Beermalade nájdete na oficiálnej stránke, Facebooku, Instagrame, v kamennom obchodíku v Rusovciach či na akciách, na ktorých sa Nógellovci zúčastňujú – stačí sledovať novinky.

Pokiaľ sa zaujímate o domácu tvorbu šikovných Slovákov, odporúčame článok o mladej šperkárke, ktorá sa dostala do britského Vogue či o čerstvej mamine Soni a jej krásnych DIY výrobkoch.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií