fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chémia medzi hlavnou hereckou dvojicou je fenomenálna, hovorí režisér Farelly. Oscarová Zelená kniha je v našich kinách

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred necelými dvoma týždňami, 24. februára, získal film Green Book rovno troch Oscarov – v kategóriách Najlepší film, Najlepší pôvodný scenár a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Od 7. marca si ho v kinách môžeme pozrieť aj my.

Podľa celosvetových ohlasov sľubuje úsmevný aj dojemný zážitok, aký sa na plátnach objaví len veľmi výnimočne.

Zelená kniha skutočne existovala

Keď sa vyhadzovač z taliansko-americkej štvrte v Bronxe Tony Lip (Viggo Mortensen) stane šoférom Dr. Dona Shirleyho (Oscarom ocenený Mahershala Ali), prvotriedneho černošského klaviristu, musia sa počas koncertnej šnúry od Manhattanu až na ďaleký juh spoliehať na Green Book, príručku informujúcu černošských motoristov, v ktorých podnikoch a inštitúciách budú v bezpečí.

Dvojica je konfrontovaná s rasizmom, nebezpečenstvom, ale aj nečakanou ľudskosťou a humorom. Pritom svoju rozdielnosť musia dať obaja muži bokom, aby prežili, a zároveň si užili jedinečnú životnú cestu.

Zdroj: Continental Film

Green Book čerpá názov z ročného cestopisu The Negro Motorist Green Book (Zelená kniha pre černošských motoristov), ktorý sa publikoval každoročne medzi rokmi 1936 až 1966, a ktorý zverejňoval podniky a iné zariadenia, ktoré obsluhovali čiernych zákazníkov.

Počasie im hralo do karát

Keď filmári hľadali miesto na nakrúcanie Green Book, chceli oblasť, kde by zreprodukovali väčšiu, ak nie celú, časť cesty z New Yorku cez Pensylvániu, Ohio, Indianu, Illinois, Iowu, Missouri, Kentucky, Tennessee až dole k východnému pobrežiu USA cez obe Karolíny na ďaleký juh.

Filmovalo sa viac ako 35 dní od novembra 2017 až do januára 2018, ale producenti našli takmer všetky potrebné oblasti v The Big Easy (prezývka pre New Orleans) a jeho okolí.

Až na jednodňové exteriérové natáčanie v New York City s Mortensenom a niekoľkými dňami nakrúcania sekundárneho štábu na severovýchode a v blízkosti Shreveportu, Louisiana, sa celé natáčanie Green Book odohrávalo v oblasti širšieho okolia New Orleans.

Prečítajte si tiež:
Dnes oslavujú ženy na celom svete. Počiatky MDŽ siahajú do roku 1908 k protestom amerických krajčírok
Viggo Mortensen a Mahershala Ali si sadli aj ľudsky. Zdroj: Continental Film

Filmári tam vychytali všetky druhy počasia, presne podľa potreby a často aj v správny okamih. „V jeden večer sme točili asi hodinu a pol severne od New Orleans a mali sme nachystaný obrovský stroj na dážď. Nakoniec začalo naozaj pršať,“ hovorí producent Jim Burke. „V ďalší večer sme mali prístroj na zasnežovanie na filmovanie scén jazdy autom a ono začalo snežiť. A pritom nám povedali, že v oblasti New Orleansu nevideli sneh už deväť rokov.

Keďže Green Book je roadtrip, odohrávajúci sa počas dva a pol mesiaca naprieč mnohými štátmi, zmeny počasia a krajiny približovali príbeh k realite.

Vzťahy na pľaci boli výnimočne dobré

Režisér Peter Farelly je počas nakrúcania skutočne veľmi otvorený a herec Mahershala Ali (Dr. Shirley) ho dokonca označil za najspolupracujúcejšieho režiséra, s ktorým kedy robil. „V prvý deň natáčania Peter vyhlásil pred obsadením a štábom – ak máte niekto nejaké nápady, čokoľvek by sme mohli zlepšiť, len ma stiahnite nabok a povedzte mi to, presvedčte ma o svojom návrhu,“ hovorí Ali. Vraj za 20 rokov ešte nevidel režiséra, ktorý by také niečo urobil.

Zdroj: Continental Film

Farelly zase hovorí, že to vďaka tomu, že je obklopený talentom ťažkého kalibru. Pochvaľuje si prácu s hercami a nikdy im pri prvej klapke nehovorí, čo majú robiť:  „Poviem im – choďte na to, len smelo! Ja sa len dívam a pomyslím si – dobre, super. Teraz skúsme toto alebo tamto. Keď pracujete s niekým, ako je Jim Carey alebo Jeff Daniels – prakticky s kýmkoľvek som doteraz robil – stačí už len doladiť detaily. V Green Book je kombinácia Vigga Mortensena, Mahershalu Aliho a Lindy Cardelliniovej doslova pretlakom talentu.“

Aj hviezdna dvojica si padla do oka

Spoznali sa skôr, často sa vídali na rôznych podujatiach. Spoluprácu si užívali obaja, ani jeden nešetril slovami chvály na svojho kolegu.

Prečítajte si tiež:
Nie je to fajčenie: za takmer 11 miliónov úmrtí je zodpovedná nezdravá strava

Aktívne spolupracovali nielen počas predvýrobnej fázy, ale takmer vo všetkých spoločných scénach. „Viggo prináša nápady a zaujíma sa o spätnú väzbu, čo je výnimočné,“ hovorí Ali. „Veľa som sa naučil z jeho prístupu k postave a ako sa do nej vžíva. Vždy som bol hercom, ktorý si vypýtal ešte jeden pokus. A Viggo si vždy vypýtal ešte o jeden viac ako ja,“ smeje sa. „Je veľkým perfekcionistom a práca s ním bola ako kurz herectva a zároveň skutočným potešením. Bol výborným parťákom.“

Zdroj: Continental Film

Filmári vedeli, že títo dvaja profesionáli sa navzájom rešpektujú, ale veľmi na nich zapôsobila intenzívna miera ich spolupráce a autentickosť spojenia medzi nimi. Chémia medzi Viggom a Mahershalom je fenomenálna,“ hovorí režisér.  „Očakával som to na plátne, pretože obaja sú veľmi kvalitní herci, ale videl som to aj mimo kamery. Viggo má úžasný zmysel pre detail a neustále premýšľa. A Mahershala je veľmi pokojný, skôr ako zenový majster, ktorý si odpočinie a potom príde, urobí, čo má a opäť sa vzdiali.“

Film Green Book z produkcie hollywoodskych štúdií Participant Media a DreamWorks Pictures v réžii Petera Farrellyho uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: TS, foto: Continental Film

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií