Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nie je to fajčenie: za takmer 11 miliónov úmrtí je zodpovedná nezdravá strava

Konzumovanie zdravších jedál a nápojov dokáže zabrániť až jednému z piatich predčasných úmrtí, aspoň tak to tvrdia vedci v najnovšom výskume. 

Výskum je súčasťou štúdie Global Burden of Disease, ktorú uskutočnil Health Metrics and Evaluation (IHME) v Seattli, a bol publikovaný v lekárskom časopise Lancet.

Nezdravá strava je podľa najnovšej štúdie zodpovedná za 11 miliónov úmrtí po celom svete. Číslo je alarmujúco vysoké, dokonca je vyššie ako pri úmrtiach, ktoré má na svedomí tabak.

Podľa výskumníkov nie je najväčší problém to, že konzumujeme odpad. Oveľa horšie vplýva na naše zdravie absencia vyživujúcich potravín ako napríklad: zelenina, ovocie, orechy či strukoviny.

Zdroj: pexels.com

Najčastejším ochoreniami sú infarkty či mŕtvice

Srdcové príhody a mŕtvice sú hlavnými príčinami smrti, ktoré majú súvis so zlými návykmi stravovania. Za nimi nasleduje rakovina či cukrovka 2. typu.

V spomínanej štúdii sa preukazuje, že zodpovednejšia a zdravšia konzumácia jedál a nápojov dokáže zabrániť jednému z piatich predčasných úmrtí. Aj napriek tomu, že sa strava a stravovacie návyky líšia od krajiny, vo všeobecnosti platí, že konzumácia malého množstva ovocia a zeleniny zmiešaná s jedením veľkého množstva sodíka (soli) predstavuje polovicu všetkých úmrtí a 2/3 ochorení, ktoré možno pripísať práve strave.

„Naše zistenia poukazujú na to, že nezdravá strava je zodpovedná za viac úmrtí ako ktorékoľvek iné riziká, vrátanie fajčenia. Toto zistenie zvýrazňuje naliehavú potrebu zlepšenia ľudskej stravy, a to globálne,“ prezradili výskumníci.

Zdroj: pexels.com

Namiesto toho, aby sme sa snažili presvedčiť ľudí, aby obmedzili cukor, soľ či tuk, na ktorý sa „kládlo hlavné zameranie diskusie o zdravej politike“ počas posledných dvoch desaťročí, by bolo lepšie podporovať a vyzdvihovať zdravé možnosti a alternatívy.

Stredomorské krajiny sú na tom lepšie

Krajiny, ktoré majú prevažne stredomorskú stravu – Libanon, Izrael či Irán – jedia viacej zeleniny, orechov, či strukovín, tvrdí Dr Ashkan Afshin z IHME, ktorý je aj vedúcim autorom štúdie. „Žiadna krajina však nemá optimálnu úroveň spotreby všetkých zdravých potravín. Dokonca ani v stredomorských krajinách nie je súčasný príjem mnohých ďalších stravovacích faktorov optimálny,“ dodal.

Podľa IHME je dokument, ktorý obsahuje spomínanú štúdiu, najkomplexnejšou analýzou stravovacích návykov oplyvňujúcich zdravotný stav, ktorá bola vykonaná.

Tento dokument je najkomplexnejšou analýzou zdravotných účinkov stravy, ktorú kedy vykonal, hovorí IHME.

Medzi hlavné rizikové faktory patrí prijímanie veľkého množstva soli, hovädzieho či bravčového mäsa, pitie sladkých nápojov, nedostatočná spotreba mlieka a nízky príjem vlákniny.

Nezdravá strava je zodpovedná za takmer 11 miliónov prípadov úmrtí či 22% všetkých úmrtí dospelých jedincov v roku 2017. Hlavnou príčinou boli kardiovaskulárne choroby, rakovina a cukrovka. Takmer 45% ľudí zosnulých ľudí bolo mladších ako 70 rokov.

Úmrtia spojené s fajčením boli spojené s 8 miliónmi prípadov a na vysoký krvný tlak zomrelo 10,4 milióna ľudí.

Zdroj: theguardian.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií