fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Parlament neschválil návrh Smeru o vyvodení zodpovednosti voči orgánom činným v trestnom konaní

Skupina tridsiatich poslancov chcela, aby parlament prijal uznesenie k „zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu”.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.10.2022 (Webnoviny.sk) – Parlament v utorok neschválil návrh poslancov strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a troch nezaradených poslancov o vyvodení zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Za návrh hlasovalo 61 zo 134 prítomných poslancov, proti bolo 71, jeden sa zdržal a jeden nehlasoval.

Manipulácia s dôkazmi

Skupina tridsiatich poslancov chcela, aby parlament prijal uznesenie k „zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu”. Pod návrhom sú podpísaní poslanci opozičnej strany Smer-SD a nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Filip Kuffa a Štefan Kuffa.

Chceli, aby parlament vyjadril vážne znepokojenie nad situáciou v niektorých OČTK, osobitne na Národnej kriminálnej agentúre a Úrade špeciálnej prokuratúry, kde podľa nich dochádza k manipulácii s dôkazmi a vydieraniu ľudí, ktorí nemajú záujem spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Krivé svedectvá

Zároveň navrhli, aby Národná rada SR vyjadrila ostrý protest proti pokračujúcemu využívaniu systému kajúcnikov, ktorí „za účelom svojich osobných záujmov poskytujú krivé svedectvá a často postupujú podľa inštrukcií, ktoré dostávajú buď priamo od vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry alebo od svojich obhajcov”.

Od generálneho prokurátora Maroša Žilinku poslanci chceli, aby zabezpečil nestranné vyšetrenie medializovaných podozrení. Súčasťou návrhu bola aj žiadosť určená ministrovi spravodlivosti, aby podal disciplinárny podnet proti sudcom, ktorí vystupujú v určitých prípadoch.

Prečítajte si tiež:
Vzťahy Slovenska a Poľska sú v tomto zložitom období prioritou, konštatoval po návšteve Káčer

Viac k témam: orgány činné v trestnom konaní OČTK
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament neschválil návrh Smeru o vyvodení zodpovednosti voči orgánom činným v trestnom konaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií