fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Polícia zakázala pochod EuroPride v Srbsku, vraj hrozí riziko konfliktov

Srbská polícia ako dôvod uviedla riziko konfliktu s krajne pravicovými anti-gay aktivistami.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Srbská polícia v utorok zakázala pochod EuroPride naplánovaný v rámci tohtotýždňového paneurópskeho podujatia venovaného právam LGBTQ osôb v Belehrade. Ako dôvod uviedla riziko konfliktu s krajne pravicovými anti-gay aktivistami. Organizátori sa plánujú proti rozhodnutiu odvolať.

Protest proti pochodu

Prosrbské konzervatívne skupiny, ktoré celé týždne protestujú v srbskom hlavnom meste proti podujatiam na podporu LGBTQ komunity naplánovali ďalšiu demonštráciu aj na 17. septembra, teda ohlásený deň pochodu EuroPride. Polícia zakázala aj tento protest.

„Po bezpečnostnom hodnotení sme rozhodli, že je vysoké riziko pre ohrozenie bezpečnosti účastníkov oboch (pochodov) na ohlásených trasách, ako aj bezpečnosti ďalších občanov,“ skonštatovala polícia v stanovisku.

Srbský populistický prezident Aleksandar Vučić pritom už skôr varoval, že pochod EuroPride zakážu.

Výzva od Rady Európy

Organizátori EuroPride, ktorý je každoročne najväčšou podobnou akciou v Európe a zahŕňa celý týždeň podujatí, podľa vlastných slov dúfajú, že uspejú s odvolaním a pochod sa bude môcť konať podľa plánu.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyzvala srbské úrady, aby zákaz pochodu odvolali a ochránili jeho účastníkov.

Prečítajte si tiež:
Vodca Kadyrov chce vyslať do bojov na Ukrajine svojich neplnoletých synov a kritizuje ľudí s prázdnymi rečami

Demokracia v ohrození

Členovia European Pride Organizers Association si hlavné mesto Srbska vybrali za miesto konania každoročného podujatia už pred troma rokmi, dúfajúc, že to bude pre tradične konzervatívnu krajinu predstavovať prelom.

Srbské ľudskoprávne organizácie vyzvali podporovateľov, aby sa zúčastnili na pochode v rámci boja za demokraciu, ktorá je podľa nich v ohrození zo strany Vučićovho autokratického režimu. Srbsko sa formálne uchádza o členstvo v Európskej únii a zaviazalo sa posilniť práva LGBTQ komunity, no už roky sa posúva skôr bližšie do sféry vplyvu Ruska.

Viac k témam: EuroPride, LGBTQI+
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia zakázala pochod EuroPride v Srbsku, vraj hrozí riziko konfliktov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií