fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci neschválili zmenu ústavného zákona o zosúladení termínov volieb, voliči pôjdu k urnám dvakrát

Voľby do Európskeho parlamentu a druhé kolo prezidentských volieb sa podľa návrhu mali v roku 2024 konať v rovnaký deň a v rovnakom čase. Podľa Ministerstva vnútra SR sa zmenou zákona malo vyjsť voličom v ústrety.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.11.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci v utorok neschválili zmenu ústavného zákona, po ktorej by sa zosúladili termíny konania volieb do Európskeho parlamentu a druhé kolo prezidentských volieb.

Tie sa podľa návrhu mali v roku 2024 konať v rovnaký deň a v rovnakom čase. Pri oboch voľbách by zvolení kandidáti získali volebný mandát na rovnaké obdobie piatich rokov. Voličom by sa tým vyšlo v ústrety a nemuseli by chodiť dvakrát k volebným urnám. Predkladateľom návrhu bolo Ministerstvo vnútra SR.

Zo štatistických údajov týkajúcich sa volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu vyplýva, že účasť voličov v SR v predmetných voľbách je už niekoľko volebných rokov najnižšia zo všetkých členských štátov Európskej únie,” uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Fotogaléria: Roman Mikulec

Od spojených volieb sa teda podľa ministra očakávalo zvýšenie volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu, a teda aj posilnenie mandátu volených kandidátov.

Predmetom pripravovanej novely volebných procesov okrem vyššie uvedeného bolo aj zavedenie spôsobu voľby prezidenta SR poštou. „Voľba poštou predstavuje zložitý mechanizmus, ktorý je časovo náročný na prípravu, ako aj realizáciu,” uviedol Mikulec.

Prečítajte si tiež:
NAKA začala trestné stíhanie týkajúce sa nákupu teplomerov v Košickom kraji, Suja hovorí o rodinkárstve a korupcii

Viac k témam: Prezidentské voľby, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby)
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci neschválili zmenu ústavného zákona o zosúladení termínov volieb, voliči pôjdu k urnám dvakrát © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií