fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo muži strácajú kľúče a ženy nevedia čítať mapy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozmýšľali ste, prečo muži strácajú kľúče a všetko, čo potrebujú? Táto otázka, ktorá nás a naše matky aj staré matky sužuje už roky, konečne našla odpoveď.

Určite to pozná každá z nás: ,,Láska, nevidela si moje kľúče?“ alebo aj toto: ,,Nevieš, kam som si dal peňaženku?“ Áno, pri týchto otázkach nám začína pulzovať žila na krku. Prichádzajú však horšie momenty, keď muža, frajera, milenca, teda, jednoducho povedané chlapa po niečo pošlete. Je jedno, či hľadá niečo v byte, v obchode alebo v kancelárii. Bez toho, aby vám minimálne dvakrát zavolal a opýtal sa, kde to asi tak môže byť, očakávajúc, že mu nadiktujete presné súradnice, to jednoducho nepôjde. Áno, pretože na rozdiel od žien sa vedia rýchlo a presne zorientovať v mapách.

Prečo muži strácajú kľúče
pexels.com

Na vine sú predkovia

Vedci tvrdia, že rozdiely v mozgu môžu byť spôsobené rôznymi historickými úlohami. Nová štúdia o rozdieloch v spôsobe, akým muži a ženy oceňujú umenie, odpovedá aj na otázku, prečo muži strácajú kľúče a ženy nevedia čítať mapy.

Najčastejšie nechutnosti, ktoré robia ľudia v dlhodobom vzťahu

Vedci ukázali mužom a ženám „krásne“ obrázky a zistili, že keď niekto ocení obraz, aktivuje sa oblasť mozgu nazývaná parietálny lalok. Avšak výskum publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zistil, že u mužov bola aktivovaná iba pravá hemisféra mozgu. Obe hemisféry sa stali aktívnymi len u žien.

Prečítajte si tiež:
Záhadné slovenské príbehy: Dom starej vdovy

Prečo muži strácajú kľúče a ženy nevedia čítať mapy

Ľavá strana mozgu sa zaoberá podrobným pozorovaním v blízkom dosahu, zatiaľ čo pravá je lepšia na súradnice. To potvrdzuje myšlienku, že muži sú lepšie orientovaní, zatiaľ čo ženy si viac uvedomujú objekty okolo nich, píše denník Daily Telegraph.

Vedci, ktorých vedie Dr. Francisco Ayala z Kalifornskej univerzity sa domnievajú, že tieto mozgové rozdiely sa vyvíjali v ranom štádiu vývoja človeka. Poľovníctvo, ako tradičná práca muža, si vyžadovalo koordinačné schopnosti na sledovanie zvierat, zatiaľ čo tradičná práca ženy pri zbere plodov si vyžadovala väčšiu priestorovú všímavosť.

Zdroj:marieclaire.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií