fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Remdesivir, nádejný liek na COVID-19, neúčinkuje

Experimentálne antivirotikum remdesivir zlyhalo. Liek neprešiel klinickým testovaním.

Máte tip? napíšte nám mailom

Liek remdesivir od spoločnosti Gilead Sciences nám v boji proti COVID-19 pravdepodobne nepomôže. Na stránke Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa objavila štúdia, ktorá hovorí o neuspokojujúcich výsledkoch lieku. Liek pacientom v boji so zákernou chorobou nepomohol. Správa sa už na stránke WHO nevyskytuje. Údajne sa na  verejnosť dostala predčasne a omylom.

Zlé výsledky

Podľa štúdie sa klinického testovania remdesiviru zúčastnilo 237 pacientov, 158 bol podaný remdesivir, 79 bolo podané placebo. Podľa štúdie však tí, ktorým bol podaný liek, nemali kratší ani jednoduchší priebeh ochorenia. Po mesiaci liečby umrelo 13,9 % pacientov, ktorým bol remdesivir podaný. Naopak, len 12,8 % pacientov umrelo v skupine, ktorej liek podaný nebol. Štúdia v Číne bola ukončená predčasne. Kvôli znižujúcemu sa počtu pacientov nakazených COVID-19 v krajine nebolo možné v testovaní pokračovať. Po podaní lieku zaznamenali vedci aj mnohé vedľajšie účinky. 18 pacientom museli kvôli nim liek vysadiť.

Gilead Science sa bráni

Podľa firmy sú výsledky neprimerané a predčasné.

„Štúdia bola ukončená predčasne, a preto nemáme dostatok údajov, ktoré by nám umožninili vyvodiť štatisticky zmysluplné závery,“

napísal Doktor Merdad Parsey zo spoločnosti Gilead Sciences na Twitteri.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka: kontroly by už ďalej mali prebiehať náhodne

Spoločnosť oznámila, že stále prebiehajú klinické štúdie, ktoré im umožnia získať ďalšie dáta a až potom oznámia definitívne výsledky. Liek remdesivir firma úspešne testovala na zvieratách.

Nádej menom remdesivir

Liečivo bolo už pred časom použité na liečbu eboly v Afrike, ale aj tam zlyhalo. Do lieku od americkej spoločnosti Gilead Sciences vkladali nádeje mnohí ľudia. Jedným z nich bol aj americký prezident Donald Trump.

Celosvetovo sa chorobou COVID-19 nakazilo už viac než 2,7 milióna ľudí. Zomrelo viac než 190 000 pacientov. Vyliečilo sa už takmer 750 000 ľudí. Najviac zasiahnutou krajinou sú Spojené štáty americké, kde na chorobu zahynulo už viac než 50 000 ľudí. V Euróre patrí k najviac postihnutým štátom Španielsko a Taliansko. Liek ani očkovanie na túto zákernú chorobu stále neexistuje. Okrem remdesivirusu sa testujú aj ďalšie liečivá.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj CNN StatNews Guardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií