fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi začali evakuovať Chersonskú oblasť, presun civilistov sa považuje za vojnový zločin

Chersonská oblasť je jednou zo štyroch, ktoré Rusko nedávno nelegálne anektovalo.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Desaťtisíce civilistov a Ruskom menovaných predstaviteľov sťahujú z Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pred ukrajinskou ofenzívou. Rusmi dosadený šéf regionálnej samosprávy Vladimir Saldo povedal, že 50 až 60-tisíc civilistov opustí štyri mestá na západnom brehu rieky Dnipro v „organizovanom, postupnom vysídlení“.

Všetky Ruskom vymenované úrady v meste Cherson tiež prekročia rieku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vojnový zločin

Zábery z ruských televízií ukazujú ľudí schádzajúc sa pri Dnipre a čakajúc na člny. BBC pripomína, že nebolo jasné, koľko ľudí odchádza. Presun alebo deportácia civilistov okupačnou silou z okupovaného územia sú považované za vojnový zločin.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nový vojenský veliteľ ruských síl na Ukrajine generál Sergej Surovikin v pondelok večer situáciu v meste Cherson opísal ako náročnú. Ďalší Ruskom dosadený predstaviteľ Kirill Stremousov varoval obyvateľov, že ukrajinské sily vo veľmi blízkej budúcnosti spustia útok.

Nelegálne anektovaná oblasť

Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré podľahlo ruským silám, keď vo februári vtrhli na Ukrajinu.

Ukrajinská armáda však za pár týždňov znovu dobyla územie na severe regiónu a posunula sa až 30 km južne pozdĺž Dnipra, v dôsledku čoho by tam ruské sily mohli uviaznuť. Chersonská oblasť je jednou zo štyroch, ktoré Rusko nedávno nelegálne anektovalo.

Prečítajte si tiež:
V Rusku sa po problémoch s motorom zrútilo vojenské nákladné lietadlo, zahynulo päť členov posádky

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi začali evakuovať Chersonskú oblasť, presun civilistov sa považuje za vojnový zločin © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií