Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruskí astronauti sa pasujú s hanblivosťou. Čo odmietli poskytnúť na vedecké účely?

Ruskí vedci narazili na neočakávaný problém, keď sa pokúšali zozbierať vzorky z kozmonautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Účinky dlhodobého vesmírneho cestovania sú stále do značnej miery neznáme. Predtým, ako pošleme ľudí kolonizovať Mars, potrebujeme mať kompletné informácie o tom, čo sa deje s ľudským telom vo vesmíre. Vrátane mužských spermií.

Vedci z Kremľa sa snažia vypracovať štúdiu o tom, ako môže vesmírny let ovplyvniť spermatogenézu. Avšak narazili na menší problém. Astronauti sa ukázali ako dosť neochotní ponúknuť na vedecké účely svoj biomateriál.

Morálne prekážky

Získať vzorky biomateriálu v podmienkach mikrogravitácie je mimoriadne dôležitá úloha, astronauti sa však len „usmejú a odmietnu,“ hovorí Irina Ogneva, vedúca laboratória bunkovej biofyziky na Ústave biomedicínskych štúdií Ruskej akadémie vied.

„Nemôžeme vykonávať (prostredníctvom Koordinačnej vedeckej a technickej rady, ktorá schvaľuje experimenty na ruskom segmente ISS) takú rutinnú procedúru ako zber spermií astronautom,“ uviedla ruská štátna agentúra RIA Novosti.

„Neustále sa stretávame s prekážkami morálnej a psychologickej povahy. Kozmonauti s nami jednoducho nechcú spolupracovať.“

Rusi teda nie sú schopní uskutočniť experimenty o tom, ako vesmírne podmienky ovplyvňujú spermie. Čo je životne dôležitý výskum – najmä ak sa budúce generácie kolonizujúce iné planéty plánujú rozmnožovať.

Experimenty na myšiach

Podľa NASA sa vo vesmíre nikdy neuskutočnili oficiálne pokusy reprodukcie zvierat. V minulom roku však Medzinárodná vesmírna stanica spustila experiment, ktorý zahŕňal zmrazené býčie spermie, s názvom Micro-11. Vedci sa pomocou neho snažia monitorovať ich funkčnosť v kozme, ako aj po návrate na Zem.

Podľa NASA vieme len veľmi málo o účinkoch dlhodobého vesmírneho letu na ľudský reprodukčný systém. V roku 2017 sa vedcom podarilo úspešne vyprodukovať živé potomstvo z myšacích spermií, ktoré strávili deväť mesiacov vo vesmíre.

Ak sa NASA usiluje vytvoriť do konca tohto desaťročia lunárnu základňu či kolonizovať Mars, musí zistiť, aký vplyv má kozmos na náš reprodukčný systém. Preto vyzýva kozmonautov k spolupráci. 

Zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií