fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko musí prevziať podľa Britov zodpovednosť za falošný súdny proces, v ktorom odsúdili na smrť troch ľudí

Súd v samozvanej Doneckej ľudovej republike uznal mužov za vinných za konanie smerujúce k násilnému zvrhnutiu moci, žoldnierske aktivity a terorizmus.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.6.2022 (Webnoviny.sk) – Rusko musí prevziať zodpovednosť za „falošný súdny proces“, v rámci ktorého promoskovskí rebeli na východnej Ukrajine odsúdili na smrť dvoch Britov a Maročana za to, že bojovali na strane Ukrajiny. Konštatuje to britská vláda.

Ilegálny súd falošnej vlády

Dvadsaťosemročného Aidena Aslina, 48-ročného Shauna Pinnera a Maročana Saauduna Brahima usvedčil súd Ruskom podporovaných separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike, ktorá nie je medzinárodne uznaná. Briti boli členmi ukrajinskej jednotky a zadržali ich v Mariupoli.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Minister Robin Walker proces označil za „ilegálny súd falošnej vlády“, no Spojené kráľovstvo podľa neho využije „všetky diplomatické cesty v prospech tvrdenia, že títo muži sú vojnoví zajatci a na základe toho by sa s nimi malo zaobchádzať“. Rusko podľa neho musí „prevziať zodpovednosť, svoje zodpovednosti na základe Ženevských konvencií, za zaobchádzanie s vojnovými zajatcami“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Poprava zastrelením

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová by mala v piatok o prípade hovoriť s ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom. Británia pritom neoznámila žiadne plány zhovárať sa s ruskými predstaviteľmi.

Prečítajte si tiež:
Poľanskij označil útok na centrum v Kremenčuku za zinscenovaný a nazval ho ukrajinskou provokáciou (video)

Súd mužov uznal za vinných za konanie smerujúce k násilnému zvrhnutiu moci, čo je v neuznanej republike skutok trestaný smrťou. Odsúdili ich pritom aj za žoldnierske aktivity a terorizmus. Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti ich čaká poprava zastrelením. Majú mesiac na odvolanie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko musí prevziať podľa Britov zodpovednosť za falošný súdny proces, v ktorom odsúdili na smrť troch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií