fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Satelity Starlink sa stanú súčasťou nášho života. Pozorujeme ich často

Satelity Starlink spoločnosti SpaceX by mali v budúcnosti poskytnúť internetové pripojenie aj pre najodľahlejšie oblasti sveta. Ich prechod môžeme veľmi často pozorovať aj z územia Slovenska.

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosť SpaceX prišla s nápadom vybudovať satelitnú konšteláciu, ktorá by mala zahrnúť celkovo takmer 12 tisíc družíc. Tieto družice by mali v budúcnosti poskytovať lacné internetové pripojenie aj pre tie najodľahlejšie krajiny sveta.

Celkovo by sa malo dostať na obežnú dráhu do konca roka 2027 až 11 927 satelitov Starlink. V súčasnosti ich obieha okolo Zeme už 360, od dnešného večera to bude 420.

Prvá fáza vypustenia družíc Starlink celkovo satelitov na orbitách po satelitov
Prvá fáza vypustenia družíc Starlink celkovo satelitov na orbitách po satelitov

Dráha týchto družíc nie je zatiaľ pravidelná, znamená to, že ponad jedno miesto preletia každý deň v inom čase.

Keďže sa družice vypúšťajú v dávkach po 60-tich kusoch, aktuálne postupujú v samostatných vláčikoch. Začiatočný čas ich preletu nad jedným miestom je variabilný, aj preto sme ich prelet mohli pozorovať počas uplynulého víkendu a začiatkom týždňa, no dnes (22. apríla) preletel vláčik ešte za vidna.

Nemusíte sa ale obávať. Satelity sa totiž stanú súčasťou nášho života a postupne bude ich prelet už samozrejmosťou. Aj dnes sa vypúšťa ďalších 60, ktoré v najbližších dňoch rozžiaria nočnú oblohu.

Prečítajte si tiež:
Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?

Na tomto linku môžete nájsť čas preletu a počet kusov, ktoré by mali byť viditeľné. Najbližšie môžeme družice pozorovať v sobotu o 4:22 ráno, kedy by ich malo byť vidno 19.

Budú takto svietiť už po zvyšok nášho života?

Odpoveď je trochu zložitejšia.

Satelity sa totiž postupne dostávajú na svoju orbitu a stúpajú do vyšších výšok. Postupne tak budú čoraz ďalej od Zeme. Aj naďalej však budú svietiť, čo spôsobuje nemalé problémy pre astronomické pozorovania. Dôvodom sú veľké solárne panely, ktoré odrážajú slnečné svetlo smerom k pozorovateľovi. Riaditeľ spoločnosti SpaceX prisľúbil, že využijú najnovšie technológie, ktoré by toto svetlo takmer úplne eliminovali.

Nové technológie by mali byť nasadené na sériu družíc Starlink-6, ktoré by sa mali na obežnú dráhu dostať práve dnes (22. apríla 2020). Už čoskoro sa tak dozvieme či SpaceX svoj sľub dodržala. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií