Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bude nás Matovič špehovať natrvalo? Edward Snowden varuje

Edward Snowden vyjadril obavy, že vlády môžu hľadať falošné zámienky na sledovanie komunikácie a pohybu občanov. Krízový stav je pre zdôvodnenie podobných krokov ideálny.

V pondelok vydal varovanie známy „whistleblower“ Edward Snowden. Povedal, že opatrenia v oblasti špičkových technológií, ktoré vlády používajú v mene boja proti vírusu COVID-19, môžu mať dlhodobý vplyv. Slová zazneli v rozhovore so štábom Copenhagen International Documentary Film Festival. Termín whistleblower v najužšom zmysle slova označuje zamestnanca, ktorý ohlási, alebo zverejní protiprávnu činnosť zamestnávateľa/spolupracovníkov.

Americká vláda rokuje s technologickými spoločnosťami ako Facebook a Google, aby pomocou údajov o polohe mohla sledovať ľudí. Niektorí tvrdia, že opatrenie je užitočný nástroj pre zdravotnícke orgány na sledovanie vírusu. Iní vyjadrujú obavy, že ich osobné informácie budú zdieľané s vládou, a teda sa dajú zneužiť.

Edward Snowden je bývalý dodávateľ americkej spravodajskej služby NSA, ktorý publikoval dokumenty o masívnom sledovaní nielen amerického obyvateľstva. Uviedol, že vlády môžu počas krízy rozšíriť prístup, ktorý majú k súkromným dátam občanov a použiť ho na monitorovanie ich krokov. Počas pandémie koronavírusu to môžu vlády ospravedlňovať tým, že sa obávajú o verejné zdravie a šírenia nákazy. Nie je vylúčené ani „napichnutie“ fitness aplikácií alebo doplnkov, ktoré sledujú polohu pomocou GPS a parametre ako pulz, teplotu a kalórie.

Keď vírus zmizne a dáta budú stále k dispozícii, vlády môžu hovoriť o nových príčinách a dôvodoch neustáleho zhromažďovania údajov o ľuďoch. Obvykle sa hodí výhovorka v podobe teroristických hrozieb alebo národnej bezpečnosti. V roku 2013 Edward Snowden odhalil vybraným médiám podrobnosti o programoch hromadného sledovania NSA, ďalších tajných služieb a veľkých korporácií. To viedlo k zvýšeným obavám o súkromie v digitálnej ére. Dnes čelí obvineniam zo špionáže, z neustáleho ohovárania a krádeže vládneho majetku Spojených štátov.

Zdroj Copenhagen International Documentary Film Festival Washington Post Noviny
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií