fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bude nás Matovič špehovať natrvalo? Edward Snowden varuje

Edward Snowden vyjadril obavy, že vlády môžu hľadať falošné zámienky na sledovanie komunikácie a pohybu občanov. Krízový stav je pre zdôvodnenie podobných krokov ideálny.

Máte tip? napíšte nám mailom

V pondelok vydal varovanie známy „whistleblower“ Edward Snowden. Povedal, že opatrenia v oblasti špičkových technológií, ktoré vlády používajú v mene boja proti vírusu COVID-19, môžu mať dlhodobý vplyv. Slová zazneli v rozhovore so štábom Copenhagen International Documentary Film Festival. Termín whistleblower v najužšom zmysle slova označuje zamestnanca, ktorý ohlási, alebo zverejní protiprávnu činnosť zamestnávateľa/spolupracovníkov.

Americká vláda rokuje s technologickými spoločnosťami ako Facebook a Google, aby pomocou údajov o polohe mohla sledovať ľudí. Niektorí tvrdia, že opatrenie je užitočný nástroj pre zdravotnícke orgány na sledovanie vírusu. Iní vyjadrujú obavy, že ich osobné informácie budú zdieľané s vládou, a teda sa dajú zneužiť.

Edward Snowden je bývalý dodávateľ americkej spravodajskej služby NSA, ktorý publikoval dokumenty o masívnom sledovaní nielen amerického obyvateľstva. Uviedol, že vlády môžu počas krízy rozšíriť prístup, ktorý majú k súkromným dátam občanov a použiť ho na monitorovanie ich krokov. Počas pandémie koronavírusu to môžu vlády ospravedlňovať tým, že sa obávajú o verejné zdravie a šírenia nákazy. Nie je vylúčené ani „napichnutie“ fitness aplikácií alebo doplnkov, ktoré sledujú polohu pomocou GPS a parametre ako pulz, teplotu a kalórie.

Prečítajte si tiež:
Bude plošné testovanie povinné? Vláda už rozhodla

Keď vírus zmizne a dáta budú stále k dispozícii, vlády môžu hovoriť o nových príčinách a dôvodoch neustáleho zhromažďovania údajov o ľuďoch. Obvykle sa hodí výhovorka v podobe teroristických hrozieb alebo národnej bezpečnosti. V roku 2013 Edward Snowden odhalil vybraným médiám podrobnosti o programoch hromadného sledovania NSA, ďalších tajných služieb a veľkých korporácií. To viedlo k zvýšeným obavám o súkromie v digitálnej ére. Dnes čelí obvineniam zo špionáže, z neustáleho ohovárania a krádeže vládneho majetku Spojených štátov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Copenhagen International Documentary Film Festival Washington Post Noviny
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií