Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda nás sleduje? Twitter však nesmie zverejňovať koľkých z nás

V roku 2014 Twitter podal žalobu na Ministerstvo spravodlivosti USA, ktoré ho prinútilo skrývať všetko, čo všetko vláda od neho žiada.

V piatok okresná sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogersová zamietla žalobu siete Twitter. Dôvod znel, že všetky informácie sa priamo týkajú národnej bezpečnosti Spojených štátov. Pred siedmimi rokmi kontraktor NSA a zamestnanec CIA Edward Snowden publikoval skutočnosti o rozsiahlom programe dohľadu vlády Spojených štátov. Zahŕňal nielen informácie získané zo stránok sociálnych médií.

Je známe, že vládne žiadosti o poskytnutie informácií od komunikačných platforiem obsahujú veci ako súkromné rozhovory a lokalizačné údaje. Tieto dáta sa dajú náležite použiť na tvorbu psychologického profilu osoby.

Twitter proti týmto praktikám nevzniesol priame námietky hneď. Stalo sa tak až po boji Snowdena o transparentnosť. Ich prvým cieľom bolo odhaliť počet vládnych žiadostí o informácie v rámci tzv. návrhu správy o transparentnosti.

Aj táto jednoduchá požiadavka bola zamietnutá z obvyklého dôvodu, že takéto konanie by „pravdepodobne viedlo k vážnemu alebo bezprostrednému poškodeniu národnej bezpečnosti.“

Rozhodnutie sudkyne sa údajne zakladalo na dôverných vyhláseniach vyšších úradníkov. Dôveryhodnosť vyšších úradníkov však poznáme z obdobia pred vojnou v Iraku 2003. Vtedy Colin Powell presviedčal celý svet na fóre OSN, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia.

Nie je prekvapujúce, že argument siete Twitter sa zakladal na práve na slobodu prejavu. Presne toto právo sa často prehliada pri obhajobe tzv. národnej bezpečnosti. Twitter tvrdí, že bude naďalej bojovať za transparentnosť. Nešpecifikoval však spôsob.

Jeden zo zverejnených dokumentov Edwarda Snowdena hovorí:

„Za obdobie tridsiatich dní sa jedinému oddeleniu (NSA) podarilo celosvetovo zhromaždiť viac než 97 miliárd emailov a 127 miliárd telefonátov.“

Hovoríme o marci 2013, odkedy technológie pokročili, svet je prepojenejší a je možné získavať údaje nielen z platforiem, kde sú zverejňované komentáre, fotky a videá, ale je možné zasielať súkromné správy a telefonovať. Viac v knihe Nikto sa neskryje.

Zdroj Reuters The Guardian The Verge
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií