Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novú generáciu smartfónov ohrozuje pandémia: Dočkáme sa noviniek?

Každú jeseň sa Mazen Kourouche vydáva do najväčšieho obchodu Apple Store v Austrálii a celé hodiny čaká v rade len preto, aby medzi prvými dostal do rúk najnovšiu radu smartfónu. Tento rok by však mohol byť iný. Ako väčšina ostatných maloobchodníkov, spoločnosť Apple uzavrela svoje obchody po celom svete kvôli pandémii. Zatiaľ je príliš skoro určiť, či toto obmedzenie potrvá až do jesene.

Mazen Kourouche, ktorý vyvíja softvér pre operačný systém iPhone (iOS), si nenechá ujsť žiadnu novú generáciu smartfónov. Na jeseň navštívi Apple Store v austrálskom Sydney, aby vyskúšal najnovší telefón. Austrália je krajinou, ktorá má k novým radom smartfónov prístup ako prvá, preto Kourouche volí práve predajňu v Sydney. „Mnohí sú ochotní cestovať až zo zahraničia, len aby chytili do rúk nový iPhone,“ uviedol vývojár. Austrália má výhodu v časovom pásme, čo znamená, že obchody v krajine sú v čase uvedenia smartfónov na trh otvorené ako prvé.

Kvôli súčasnej pandémii by sa však táto situácia mohla zmeniť. Mnohé obchody ponúkajúce smarfóny a obdobný tovar sú momentálne zatvorené. Nikto netuší, či to potrvá až do jesene, teda do obdobia príchodu nových telefónov. Prognózy v niektorých krajinách však nie sú príliš povzbudivé. Vo Veľkej Británii vláda uviedla, že by mohlo trvať tri až šesť mesiacov, kým sa život po pandémii dostane „do starých koľají“.  

Výroba niektorých modelov je pozastavená

V prípade Applu ľudia očakávajú nový iPhone 12. Ide o obzvlášť dôležitý telefón, pretože ako prvý obsahuje technológiu 5G, ktorá umožňuje spojenie s novou generáciou rýchlejších telefónnych sietí. Podľa japonskej publikácie Nikkei Apple zvažuje, či s príchodom tejto novinky nepočká. To isté platí pre novú generáciu smarfónov od spoločnosti Samsung a ďalších iných, ktoré používajú operačný systém Android. Výroba niektorých telefónov už bola pozastavená.

„Približne 70 percent smartfónov sa vyrába v Číne. Akonáhle pandémia zasiahla Čínu, došlo k výraznému prerušeniu dodávok existujúcich zariadení,“ povedal Razat Gauvar, generálny riaditeľ spoločnosti Llamasoft. Mnoho výrobcov smartfónov sa spolieha na komponenty vyrábané v Číne a Južnej Kórei, teda v dvoch krajinách, ktoré sa stali ohniskom epidémie.

Novú generáciu smartfónov ohrozuje pandémia: Dočkáme sa noviniek?
zdroj: pexels.com

Jeseň ako obdobie najväčšieho zisku

Okrem toho neklesla len ponuka, ale aj dopyt. Dodávky smartfónov v prvom štvrťroku v Číne klesli o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulý rok. Výskumná spoločnosť IDC navrhuje, že čínski spotrebitelia v prvých troch mesiacoch roka kúpili o 33 miliónov telefónov menej. „Pravdepodobne dôjde k výrazným poklesom aj v západnej Európe a USA,“ dodal Gauvar.

Vplyv na už existujúce smartfóny bude pre výrobcov znepokojujúci. Problém je, že najmä nadšenci Apple a Androidu sú zvyknutí na konkrétne ročné obdobie, kedy môžu očakávať novinky. Výrobcovia sa práve na jeseň spoliehajú ako na obdobie najväčšieho toku príjmov. „Smartfón je zložitý produkt a skladá sa z množstva komponentov. Aby ste získali všetky časti a materiály, musíte osloviť približne 40 rôznych krajín,“ vysvetlil Gauvar.

Podľa analytika výskumnej firmy Forrester Franka Gilletta pri veľkej časti dizajnérskej práce nie je potrebné mať okolo seba skupinu ľudí. „To znamená, že vývojári nepotrebujú pracovať vo fyzickej blízkosti ľudí,“ objasnil Gillett. Niektoré časti vývoja a výskumu si však vyžadujú špeciálne vybavenie, ktoré si zamestnanci nemôžu vziať domov. Práve toto sú úskalia, ktoré môžu zabrzdiť novú generáciu smartfónov ešte vo vývoji.

O novú generáciu smartfónov sa ľudia nepobijú

Emile Nous, partner v oblasti poradenstva BearingPoint, prehlásil, že najdôležitejšou častou telefónov nie je hardvér, ale softvér. Ten sa, našťastie, dá vyvíjať na diaľku. Testovanie zariadenia už môže byť komplikovanejšie. Ďalším problémom je lodná doprava. Mnohé letecké spoločnosti pozastavujú lety a meškajú s námornou nákladnou dopravou. Potrebné materiály a komponenty pre novú generáciu smartfónov sa preto nemusia včas dostať do montážnych závodov, tým pádom sa hotový produkt nedostane do maloobchodov v stanovenom období. Gillett je presvedčený, že spoločnosti Apple a Samsun majú väčšiu tendenciu oneskoriť sa v uvedení nových smartfónov na trh. Rozhodujúci je predovšetkým čas, ktorý vývojári potrebujú na prácu s aplikáciami a testovanie zariadenia.

S najväčšou pravdepodobnosťou záleží na tom, čo sa udeje v nasledujúcich mesiacoch. „Vieme, že prvé týždne predaja nových zariadení sú veľmi dôležité, pretože sa predávajú v najvyššej miere,“ povedal Nous. Novú generáciu smartfónov a predovšetkým jej dopyt môže ovplyvniť aj karanténa a strata zamestnania. Pre ľudí, ktorí prechádzajú finančnými ťažkosťami, nebude kúpa nového modelu atraktívna.

Zdroj BBC
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií