fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sloboda pod nákladom: Barabášov film o nosičskom remesle žne úspechy vo svete!

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 27. mája (TASR) – Príbeh tatranských nosičov, ktorý vyrozprával v dokumente Sloboda pod nákladom režisér Pavol Barabáš, dostal najvyšší počet ocenení Grand Prix za posledné tri roky.

„Potvrdila to Medzinárodná aliancia pre horský film na svojej facebookovej stránke. IAMF združuje 26 festivalov venovaných horskej tematike z 19 krajín sveta,” informovala o tom TASR Alena Koščová zo spoločnosti K2 studio.

FREEDOM UNDER LOAD by Pavol Barabáš was awarded the biggest number of Grand Prizes among IAMF festivals in the last…

Zveřejnil(a) International Alliance for Mountain Film – IAMF dne Pátek 24. května 2019

Ako ďalej potvrdila, o jedinečnom remesle v Tatrách sa vďaka dokumentu Sloboda pod nákladom dozvedeli diváci od Južnej Kórey po Argentínu. Film bol preložený do angličtiny, nemčiny, španielčiny, baskičtiny, francúzštiny, poľštiny, macedónčiny a kórejčiny.

Kto k nám príde kvôli peniazom, je veľmi rýchlo odsúdený na zánik.”

Nehmotné kultúrne dedičstvo

Vďaka výpovediam mužov, ktorí nosia ťažké náklady vysoko do hôr, ich myšlienkam, postojom a odkazom, nosičské remeslo zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Prečítajte si tiež:
Na bratislavský Filmový chodník slávy pribudlo meno našej známej herečky

„Aj v tom je zmysel dokumentu. Lebo bez nosičov by Tatry vyzerali inak. Stratil by sa v nich rozmer ľudskosti,” poznamenala Koščová.

Na csfd.cz sa o filme píše: „S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.” 

Zo zaujímavostí, ktoré vo filme Sloboda pod nákladom zazneli, vyberáme túto:

„Koľko zarobí nosič? Je to lukratívne zamestnanie? Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi sumarizuje:„Nosič urobí za deň jednu vynášku, ale musí aj regenerovať. Za mesiac tak vyjde zhruba dvadsaťkrát, za čo pri náklade šesťdesiat kíl nezarobí ani päťsto eur. Lepšie sú platené práce na chate. Kto k nám príde kvôli peniazom, je veľmi rýchlo odsúdený na zánik.” (Zdroj: K2studio)”

Film Sloboda pod nákladom vznikol v roku 2016. Získal 25 ocenení. V novembri ho uvidia diváci na festivaloch vo Francúzsku a Taliansku.

Dávame do pozornosti aj článok o slovenskom horskom nosičovi, ktorý v auguste minulého roka vyniesol na českú Sněžku rekordný náklad. Prečítať si o tom môžete tu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií