fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Horský nosič Vladimír Hyžnay, ktorý vyniesol na českú Sněžku 165,5-kilogramový náklad: Venoval som to horám a generáciám šerpov

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenskému horskému nosičovi Vladimírovi Hyžnayovi sa v Česku podarilo pokoriť 70-ročný rekord. Na vrchol Sněžky za viac než dve hodiny v sobotu vyniesol náklad s váhou 165,5 kilogramov. Informuje o tom spravodajský server iDNES.cz.

O prekonanie rekordu a vystúpenie na vrchol Sněžky od poľského Slezského domu na počesť horských nosičov sa okrem Hyžnaya zo Slovenska pokúsila aj dvojica Čechov, Zdeněk Pácha z Frýdku-Místku a Milan Marhan z Prahy.

Rodák zo Slovenska, ktorý sa na svoju cestu vydal po 10.30 h predpoludním, mal na chrbte niekoľko balíkov vody s obsahom 0,75 litra. Celková váha bola 165,5 kilogramov. S touto záťažou tak pokoril 70-ročný rekord Roberta Hofera. Ten v roku 1948 na vrchol Sněžky vyniesol 160-kilogramovú oceľovú rúru pre tamojšiu meteorologickú stanicu, píše server.

Dobrá nálada

Na zhruba dvojkilometrovú cestu po jubilejnej trase sa Slovák vybral vo veľmi dobrej, aj keď skeptickej nálade. „Tipoval som, že pôjdem štyri hodiny, a som tu oveľa skôr,“ uviedol po výstupe Hyžnay.

Zdroj: MF DNES/Kateřina Vaníčková

Jeho výstup trval iba niečo vyše dvoch hodín aj napriek tomu, že musel čeliť nepríjemným prekážkam v podobe prechádzajúcich áut či kamenistej a strmej cesty. „Vlani v októbri som sa na Zámkovského chatu vo Vysokých Tatrách snažil vyniesť 176 kíl. Lenže 400 metrov pred cieľom som musel 22 kíl ubrať. Takže som rád, že tu sa mi to podarilo,“ uviedol Vladimír Hyžnay.

Prečítajte si tiež:
VIDEO, ktoré vás nenechá chladnými: Bábätko sa rozplakalo v postieľke, psík na to takto zareagoval

On sám svoj rekord nepovažuje za dôležitý. „Venoval som to horám a generáciám šerpov, ktorí vynášali veci na Sněžku. Pre mňa to nie je žiadny rekord, ale prejav úcty k týmto ľuďom,“ dodal slovenský šerpa. Svoju výstroj na výstup si vyrábal vlastnými rukami.

Čechom Zdeňkovi Práchovi sa na vrchol Sněžky podarilo vyniesť za jednu hodinu a pätnásť minút 150 kilogramový náklad a Milanovi Marhanovi za 40 minút náklad s váhou 80 kilogramov, píše iDNES.cz.

Zdroje: https://www.aktuality.sk/clanok/616122/slovensky-serpa-vyniesol-na-snezku-rekordny-naklad/https://hradec.idnes.cz/serpa-snezka-rekord-milnik-vladimir-hyznay-fk9-/hradec-zpravy.aspx?c=A180818_152603_hradec-zpravy_linv

Foto: https://hradec.idnes.cz/serpa-snezka-rekord-milnik-vladimir-hyznay-fk9-/hradec-zpravy.aspx?c=A180818_152603_hradec-zpravy_linv

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií