fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská katolícka charita má problém uživiť pobytové zariadenia, ceny energií narástli o stovky eur

Ohrozené je aj fungovanie troch charitných hospicov.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.11.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská katolícka charita má pre zdražovanie energií a plynu problém uživiť pobytové zariadenia. Ako najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb prevádzkuje celkovo 345 zariadení pre ľudí v rôznych formách núdze.

Až päťnásobný nárast cien za energie je pre mnohé z nich nezvládnuteľný. Informovala o tom v utorok v tlačovej správe manažérka oddelenia komunikácie charity Monika Molnárová.

Nárast mesačných platieb

Zariadenia pre seniorov, deti, týrané ženy, ale aj umierajúcich ľudí či ľudí bez domova zriaďuje charita na území celého Slovenska.

Viac o téme: Energetická kríza

Enormné zdražovanie cien za energie a plyn zasiahlo najmä pobytové zariadenia, v ktorých je potrebná 24-hodinová starostlivosť o klientov. V špecializovanom zariadení pre ľudí s mentálnym a fyzickým znevýhodnením v Novej Ľubovni (okr. Stará Ľubovňa) narástli v porovnaní s predošlým rokom ceny za plyn o viac ako dvesto percent.

„Kým v roku 2021 sme mali mesačné platby vo výške 632 eur, od októbra už platíme 2 010 eur mesačne. Toto je nárast len za vykurovanie plynom, čakáme ešte na vyčíslenie cien za energie,” uviedol riaditeľ zariadenia Dom Charitas sv. Jána Almužníka Ján Regeci. Nevie, z čoho zaplatí mzdy zamestnancov a ostatnú prevádzku zariadenia.

Prečítajte si tiež:
Čaputová na konferencii Human Forum poukázala na deficity demokracie a poďakovala všetkým, ktorým nie sú ľahostajné (foto)

Vyhlásená verejná zbierka

Ohrozené je aj fungovanie troch charitných hospicov, ktoré museli aj pred energetickou krízou hľadať zdroje na dofinancovanie takmer polovice celkových nákladov.

„Situácia začína byť veľmi vážna. Je potrebné si uvedomiť, že máme hospitalizovaných terminálne chorých a umierajúcich pacientov. K štandardu patrí, že im zabezpečíme určitú teplotu prostredia, osvetlenie, určitý komfort. Pri každodennej práci s umierajúcimi potrebujeme navyše elektrické postele, odsávačky a zdviháky. V tejto oblasti tak neušetríme nič,” vysvetlila koordinátorka charitného hospicu Dom pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre Leona Šótová.

Zvyšovanie cien energií pocítia podľa generálneho sekretára Slovenskej katolíckej charity Miroslava Dzurecha v niektorých pobytových zariadeniach až päťnásobne. Nárast cien energií sa však týka aj ambulantných sociálnych služieb charity. „Štát by mal hľadať spôsob, ako nás previesť cez energetickú krízu. Ak nechceme časť nákladov preniesť na klienta, je potrebné, aby nám s dofinancovaním pomohlo ministerstvo a samosprávne kraje,” poznamenal.

Pre enormný nárast nákladov vyhlásila Slovenská katolícka charita verejnú zbierku. Podpora verejnosti pomohla organizácii už aj v minulosti zvládať náklady na dofinancovanie sociálnych služieb. „Na naše služby je odkázaných tisíce ľudí. Prevádzkovať ich tak musíme aj vtedy, keď si kríza s krízou doslova podávajú štafetu. Obraciame sa preto aj na našich podporovateľov, aby nám pomohli zvládnuť ďalšiu výzvu,” dodal Dzurech.

Prečítajte si tiež:
NAKA obvinila dve osoby pre korupciu na súde v Trenčíne, zabezpečovali prednostné vybavovanie úkonov

Viac k témam: energetická kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská katolícka charita má problém uživiť pobytové zariadenia, ceny energií narástli o stovky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií