fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

„Začnite s vysťahovaním!” Pripomeňme si 74. výročie Slovenského národného povstania filmami, ktoré si dnes môžeme pozrieť v televízii

Máte tip? napíšte nám mailom

Dnes je väčšina pracujúcich doma. Je štátny sviatok, teda aj deň pracovného pokoja, kedy si pripomíname Slovenské národné povstanie. Začalo sa 29. augusta 1944, odštartoval ho podplukovník Ján Golian heslom “Začnite s vysťahovaním”.

Pamätníci spomínajú a nám mladším ostáva už len čerpať z kníh, rôznych článkov, memoárov… a filmov. Respektíve najmä z nich, lebo ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Silný vizuálny zážitok má teda oveľa väčšiu silu ako napríklad hodiny dejepisu (nie že by sme ich spochybňovali, to vôbec). Udalosti spred 74 rokov boli mnohokrát motívom nielen pre filmárov, ale aj spisovateľov. Pretože ako vieme, práve knihy často slúžia ako predloha pre audiovizuálne dielo.

Pozrite si teda prehľad filmov, ktoré dnes môžeme vidieť v telke – na Jednotke alebo Dvojke. V prípade, že chcete skôr nejakú “oddychovku”, komerčné televízie majú v ponuke veľa rozprávok, komédií, romantických filmov či drám.

 • Príbehy z Kališťa – Dvojka, 8:30

 • Čierny slnovrat – Dvojka, 9:30

 • Neznámi hrdinovia – Dvojka, 10:45

Zostrelení americkí letci počas 2. svetovej vojny sa vracajú za svojimi záchrancami na Slovensko, aby spoločne rozpovedali silný príbeh… Na územie Slovenska sa počas 2. svetovej vojny zrútilo 46 amerických bombardovacích lietadiel. Zahynulo 106 letcov a približne 370 bolo zajatých a odvlečených do zajateckých táborov. Film je príbehom ľudí, ktorých spojil fašistický odboj a túžba po slobode. Osudy zostrelených amerických letcov na Slovensku a ich záchrancov dávajú za vznik silnému príbehu boje za prežitie uprostred neznámej zeme, boje s beznádejou a zúfalstvom. Ale i vôľu odvážnych slovenských občanov nepoddať sa osudu a čeliť mu s dôstojnosťou a bez straty sebaúcty. Preto sa podarilo mnohým mladým letcom po skrývaní v domoch farmárov prežiť.

 • Javorová fujarka – Dvojka, 12:25

Baladicky stvárnená autentická udalosť z obdobia Slovenského národného povstania. Príbeh chlapca, odohrávajúci sa na moravsko-slovenskom pomedzí počas vojny. Na jar r. 1945 prenikli zo Slovenska na moravské Valašsko niekoľkí partizáni. V ovzduší protektorátnych represálií sa im len ťažko darili ich akcie proti fašistom. Vďačného pomocníka však nájdu v pätnásťročnom Franckovi. Svojím dômyselným konaním a zaujímavými nápadmi povystrája práve on fašistom mnoho nepríjemností. Pri jednej z akcií, keď roznáša tajne letáky, ho chytia. Vypočúvajú, týrajú ho, ale nič neprezradí. Pri organizovanom prepade zavedie fašistov priamo pod partizánske zbrane. Umiera pri prestrelke. Príbeh je umelecky dotvorená skutočná udalosť, ktorá sa odohrala vo Veľkých Karloviciach pri Vsetíne. Baladičnosť a autenticitu stvárnenia zvýrazňuje aj použitie valašského dialektu v diele.

Prečítajte si tiež:
Premiéra týždňa alebo americká atrapa? Nedotknuteľní sú v kinách zatiaľ veľkým sklamaním

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

 • Frontové divadlo – Dvojka, 13:45

Dramatická rekonštrukcia histórie Frontového divadla, ktoré pôsobilo počas Slovenského národného povstania. Historická pravda je verifikovaná nielen prítomnosťou živého pamätníka tých čias. Umocňuje ju predovšetkým spoluprežívanie súčasníkov, ktorí zachytili odkaz a sami ho chcú odovzdať ďalej. Skupina mladých ľudí, ktorá sa vydala po stopách umeleckej družiny, čo sa pred štyridsiatimi rokmi (natočené v r. 1979) rozhodla svojím spôsobom prispieť k úspechu SNP, sa spočiatku nijako netají tým, že o histórii Frontového divadla veľa nevie. Nasadá však do autobusu, podobného tomu frontovému, počúva a “dramatizuje” spomienky účastníka, spieva a postupne stále viac vdychuje atmosféru odhodlania rovnako mladých ľudí spred štyridsiatich rokov.

 • Rozhodnutie – Dvojka, 14:35

Film podľa knihy spomienok partizánskeho veliteľa Petra Kružliaka. Nadporučík Peter Kubiš sa premiestni podľa rozkazu so svojou jednotkou po páde Banskej Bystrice do hôr, kde ho má čakať ďalší rozkaz. Nikto nečaká, naopak, pod jeho ochranu sa zveria aj civilní utečenci z Banskej Bystrice. Navyše mu z hlavného štábu pošlú do “opatery” zajatých nemeckých vojakov. Vznikne vážny spor o to, či zajatcov zlikvidovať, alebo nie. Konečné rozhodnutie musí povedať a presadiť nadporučík Kubiš – odmieta bez rozhodnutia poľného súdu vykonať rozsudok. Zajatých Nemcov – rukojemníkov posiela Kubiš do Banskej Bystrice, aby zaručil bezpečný návrat civilného obyvateľstva do mesta.

 • Moje povstanie.sk – Dvojka, 15:35

Poviedkový film je o hrdinstve prostých ľudí počas Slovenského národného povstania. V šiestich krátkych príbehoch stvárnili obyčajných ľudí známe osobnosti. V prvej poviedke pomáha mladý muž zostreleným letcom, v druhej mladá učiteľka spolupracuje s partizánmi ako prekladateľka, v tretej zachraňuje židovský lekár životy ruských, slovenských, ale i nemeckých vojakov, v štvrtej padne mladý partizán a milovník poézie do rúk gestapa, kde ho čaká krutá smrť, v piatej pomáha partizánom kuchárka, ako len môže – informáciami, potravinami, liekmi. A v záverečnom príbehu ukrýva kňaz partizána u sebe v dome, kde si príslušníci SS zriadili kanceláriu.

 • V tieni vlkov 1, 2 – Dvojka, 16:35, 17:30

6-dielny televízny seriál o vojakoch bojujúcich na tajnom fronte na Slovensku proti hitlerovskému fašizmu počas druhej svetovej vojny. Prvé dvečasti odvysiela Dvojka 29.8. hneď po sebe, ďalšie dve časti 30.8. a zvyšné dve 31.8.

 • Prvá – Dvojka, 20:10

Špiónka Trixi – Beatrix Pospíšilová-Čelková. Príbeh tejto „prvej špiónky” má v kontexte celého cyklu „Prvá” svoje osobité miesto. Nie je to žena, ktorá by bojovala o svoje povolanie, ktorá za sebou nechala významné dielo. Jej život je však silným svedectvom o občianskom protifašistickom odboji počas druhej svetovej vojny. Tajnú misiu špiónky mohla dobre plniť možno práve preto, že bola žena. Jej ženské zbrane, šarm, jazykové znalosti, sebaovládanie, nevinne pôsobiaca tvár boli v jej prípade využité vo vojne na tichý podvratný boj s nepriateľom. Časť o Trixi je oživením historickej pamäte o nekomunistickom protifašistickom odboji. Jej príbehom sa zároveň dotýkame stále veľmi nespracovanej témy postavenia našich žien a ich angažovanosti v druhej svetovej vojne.

Prečítajte si tiež:
Chystáte sa do kina? Prehľad filmov, ktoré majú premiéru v Januári! #2

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE →

 • Odchádzanie – Dvojka, 20:55

Príbehy posledných žijúcich vojakov a partizánov, ktorí prešli zajateckými tábormi a dnes, zabudnutí, živoria často na okraji záujmu spoločnosti s podlomeným zdravím, ktoré je dôsledkom prežitých bojov v SNP a ďalších vojnových útrap.

 • Demeterovci – Dvojka, 22:00

Televízny film nakrútený podľa hry Jána Kákoša s témou SNP. Baladicky ladený príbeh otca Demetera a jeho troch synov nás vráti o vyše sedemdesiat rokov do minulosti, aby sme si pripomenuli najvýznamnejšiu udalosť protifašistického odboja. Hrajú Ladislav Chudík, Magda Vášáryová, Juraj Kukura, Emil Horváth ml. a iní.

 • Kapitán Dabač – Jednotka, 20:30 a 02:25

Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti.

 • Nedodržaný sľub – Jednotka, 22:10

Dráma skutočného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za čias druhej svetovej vojny. Talentovaný futbalista z rozvetvenej rodiny si spočiatku neuvedomuje blížiace sa nacistické nebezpečenstvo a dobrovoľne sa vydáva do pracovného tábora v Seredi, kde mu kamarát Fred vybavil miesto vo futbalovom tíme. Ďalšia cesta zavedie Martina tiež do pľúcneho sanatória, do kláštora i k partizánom, svoje židovstvo na mnohých z týchto miest musí zapierať. Snímka predkladá príbeh mladého muža, ktorý unikol smrti nie vďaka jeho hrdinstvu, ale vďaka šťastiu a futbalovému talentu. Epizodická štruktúra filmu zachytáva všetky významné medzníky Martinovho vojnového obdobia a sústredí sa najmä na základnú líniu jeho túžby po prežití.

 • Vlčie diery – Jednotka, 00:20

Tvárou v tvár nacistickému teroru musí stáť celý národ ako jedna rodina.
Leto 1944. Bratia Matúš a Ondrej Svrčinovci (M. Huba a J. Budský) sa majú radi, ale je medzi nimi i napätie – obom sa totiž páči to isté dievča, Anča Hucová (M. Husáková-Lokvencová). Oni i ich ďalší dvaja bratia Jano a Štefan (J. Šebok a L. Chudík) sa stretávajú doma po návrate z rôznych kútov Európy. Matúš utiekol z nútených prác v Nemecku, Ondrej sa vrátil z ruského frontu, Jano pre zmenu z talianskeho a Štefan prišiel zo štúdií. Lenže súrodenci sa doma príliš neohrejú. Utečenec Matúš nesmie zostať doma, a tak sa pridá k drevorubačovi Ondrejovi a uchýli sa s ním do hôr. Tam raz zachráni bratovi život. Ťažko zranený Ondrej zostane doma, zatiaľ čo ostatní bratia sa napriek jeho protestom pridajú k partizánom. Nemecký teror, riadený veliteľom Thielom, totiž nepozná hranice, a boj proti nemu si vyžaduje tie najväčšie obete.

Zdroje: http://www.program.sk/tv-program/zajtra/https://www.csfd.cz/

Foto: https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/20/2027757/2027757_970x647.jpeg?rev=3 (Ivan Székely)

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií