Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

„Začnite s vysťahovaním!“ Pripomeňme si 74. výročie Slovenského národného povstania filmami, ktoré si dnes môžeme pozrieť v televízii

Dnes je väčšina pracujúcich doma. Je štátny sviatok, teda aj deň pracovného pokoja, kedy si pripomíname Slovenské národné povstanie. Začalo sa 29. augusta 1944, odštartoval ho podplukovník Ján Golian heslom „Začnite s vysťahovaním“.

Pamätníci spomínajú a nám mladším ostáva už len čerpať z kníh, rôznych článkov, memoárov… a filmov. Respektíve najmä z nich, lebo ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Silný vizuálny zážitok má teda oveľa väčšiu silu ako napríklad hodiny dejepisu (nie že by sme ich spochybňovali, to vôbec). Udalosti spred 74 rokov boli mnohokrát motívom nielen pre filmárov, ale aj spisovateľov. Pretože ako vieme, práve knihy často slúžia ako predloha pre audiovizuálne dielo.

Pozrite si teda prehľad filmov, ktoré dnes môžeme vidieť v telke – na Jednotke alebo Dvojke. V prípade, že chcete skôr nejakú „oddychovku“, komerčné televízie majú v ponuke veľa rozprávok, komédií, romantických filmov či drám.

  • Príbehy z Kališťa – Dvojka, 8:30

  • Čierny slnovrat – Dvojka, 9:30

  • Neznámi hrdinovia – Dvojka, 10:45

Zostrelení americkí letci počas 2. svetovej vojny sa vracajú za svojimi záchrancami na Slovensko, aby spoločne rozpovedali silný príbeh… Na územie Slovenska sa počas 2. svetovej vojny zrútilo 46 amerických bombardovacích lietadiel. Zahynulo 106 letcov a približne 370 bolo zajatých a odvlečených do zajateckých táborov. Film je príbehom ľudí, ktorých spojil fašistický odboj a túžba po slobode. Osudy zostrelených amerických letcov na Slovensku a ich záchrancov dávajú za vznik silnému príbehu boje za prežitie uprostred neznámej zeme, boje s beznádejou a zúfalstvom. Ale i vôľu odvážnych slovenských občanov nepoddať sa osudu a čeliť mu s dôstojnosťou a bez straty sebaúcty. Preto sa podarilo mnohým mladým letcom po skrývaní v domoch farmárov prežiť.

  • Javorová fujarka – Dvojka, 12:25

Baladicky stvárnená autentická udalosť z obdobia Slovenského národného povstania. Príbeh chlapca, odohrávajúci sa na moravsko-slovenskom pomedzí počas vojny. Na jar r. 1945 prenikli zo Slovenska na moravské Valašsko niekoľkí partizáni. V ovzduší protektorátnych represálií sa im len ťažko darili ich akcie proti fašistom. Vďačného pomocníka však nájdu v pätnásťročnom Franckovi. Svojím dômyselným konaním a zaujímavými nápadmi povystrája práve on fašistom mnoho nepríjemností. Pri jednej z akcií, keď roznáša tajne letáky, ho chytia. Vypočúvajú, týrajú ho, ale nič neprezradí. Pri organizovanom prepade zavedie fašistov priamo pod partizánske zbrane. Umiera pri prestrelke. Príbeh je umelecky dotvorená skutočná udalosť, ktorá sa odohrala vo Veľkých Karloviciach pri Vsetíne. Baladičnosť a autenticitu stvárnenia zvýrazňuje aj použitie valašského dialektu v diele.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií