fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR, na Slovensko sa blíži zabijak z Ázie: Ako sa chrániť pred agresívnym sršňom?

Máte tip? napíšte nám mailom

S premnoženým hmyzom zápasíme už niekoľko rokov, no komáre sú len slabým odvarom. K slovenským hraniciam sa blíži nebezpečný a agresívny sršeň ázijský.

Sršeň ázijský je mimoriadne invázny a útočný druh hmyzu. Do Európy ho priviezla francúzska loď v roku 2004 v podobe kráľovnej sršňa ázijského (Vespa velutina nigrithorax), ktorý sa tu dovtedy nevyskytoval. Od tohto roku sa sršne začali šíriť po Európe.

Pri českých hraniciach

Sršeň sa pomaly blíži k českým a slovenským hraniciam. „Rýchlosť postupu z prvých rokov (100 kilometrov za rok) sa podľa všetkého spomalila, no aj napriek tomu reálne hrozí, že sa agresívny sršeň v horizonte niekoľkých rokov objaví aj v Českej republike,“ napísal Blesk.

Zdroj: blesk.cz

Tento sršeň bol už niekoľkokrát videný v Nemecku a podľa Jakuba Straku z Entomologického oddelenia Karlovej Univerzity sa nachádza asi 150 až 200 kilometrov od českých hraníc.

Sršeň ázijský sa živí včelami medonosnými, a jeho výskyt v Európe by mohol značne ohroziť ich populáciu. Tento druh hmyzu je oveľa agresívnejší ako ten, ktorý sa v Európe vyskytuje bežne. Agresívne reaguje len na samotnú prítomnosť človeka v blízkosti hniezda. Svoju obeť zvyčajne prenasleduje, až kým do nej nevpichne žihadlo.

Prečítajte si tiež:
Zážitok ako z hororu! Vedľa opaľujúceho sa muža dopadlo telo z lietadla

Ako sa chrániť?

Proti sršňovi, ktorý je postrachom pre domácich včelárov, sa dá bojovať, hoci nie ľahko. „Keď sa budú hniezda odstraňovať a vytvorí sa jednotná stratégia, tak sa proti sršňovi ázijskému dá brániť. Môže pomôcť aj poriadna chladná zima,“ hovorí pre Blesk Tomáš Görner z Agentúry ochrany prírody a krajiny Českej republiky.

Pri uštipnutí záleží najmä na tom, či ste alergickí na včelí jed. Ak áno, smrteľné môže byť už jedno uštipnutie. Ako sa proti nim chrániť? Zootechnik vysvetľuje: „Môžete rozbiť ich hniezda, aby sa tam nesnažili zabývať a znovu vybudovať hniezdo. Musíte určite používať špeciálnu výbavu, siete, chrániť si ruky. Je lepšie nepoužívať rôzne chemické látky a nič nespaľovať, pretože je to tiež veľmi nebezpečné. Radím preto mechanickým spôsobom rozbíjať hniezda.”

Pokiaľ však hmyz priamo ohrozuje človeka, pomôže silná chémia. Po uštipnutí treba čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý vám pichne injekciu. V inom prípade musíte miesto bodnutia chladiť studenou vodou, alebo na mieste môžete držať metalický predmet. A vraj pomôže vypiť trocha vodky.

Prečítajte si tiež:
Dievčatá ukazujú silu MAKEUPu! Fotia sa na pol tváre nalíčené!

Zdroj: blesk.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií