fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súdna rada odsúdila útoky na sudcu Fila, týkajú sa nevzatia Dědečka do väzby

Sudca Marek Filo nevzal obvineného Dušana Dědečka do väzby, jeho rozhodnutie neskôr zvrátil krajský súd.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Súdna rada SR prijala stanovisko, v ktorom odsúdila útoky na sudcu Mareka Fila ale aj iných sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť. Reagovala tým na medializované informácie, že sudca Okresného súdu Bratislava I Marek Filo čelí pre nevzatie obvineného vodiča Dušana Dědečka do väzby vyhrážkam. Podľa stanoviska rady môže takáto situácia ohroziť nezávislosť justície.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

„Sudcovia v právnom štáte rozhodujú podľa zákona a nie verejnej mienky,” uvádza sa v stanovisku s tým, že je neprípustné ohrozovať osoby sudcov, ako aj ich blízkych.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I Marek Filo vo štvrtok 6. októbra nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dědečka stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania. Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel.

Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz, a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom. Rozhodnutie Fila neskôr zvrátil Krajský súd v Bratislave a Dědečka vzal do väzby pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:
Slovenskô ako maľované

Viac k témam: Súdy, Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdna rada odsúdila útoky na sudcu Fila, týkajú sa nevzatia Dědečka do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií