fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sumár aktuálnych opatrení v jednotlivých okresoch a na hraniciach

Každý deň pribúdajú tisícky nakazených, zdravotníci statočne bojujú v nemocniciach o životy pacientov a starajú sa o ich zdravie. Slovensko sa v týchto dňoch riadi pravidlami COVID AUTOMATu, ktorý pripravili odborníci.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vláda SR schválila pravidlá v súvislosti so zákazom vychádzania, ktoré na regionálnej úrovni vstupujú do praxe každý týždeň v pondelok. Pravidlá sú odrazom epidemiologickej situácie každého okresu individuálne. Na celoslovenskej, ako aj regionálnej úrovni oznamuje zaradenie okresov na základe aktuálnych čísel počtu nových nakazených prípadov, počtu hospitalizovaných a reprodukčného čísla nákazy minister zdravotníctva vždy pre nasledujúci týždeň s predstihom v utorok. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo sumár praktických informácií s pravidlami, ktoré aktuálne platia.

“Podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATu platí pre našu krajinu štvrtý stupeň varovania (čierna farba)”, informuje MZSR na svojej stránke. Avšak pre určité nevyhnutné aktivity, ktoré tvoria výnimky zo zákazu vychádzania pre určenie intervalu testovania (nejde o platnosť testu), sú konkrétne okresy rozdelené, na základe regionálnych indikátorov do nižších stupňov. Alert systém COVID AUTOMATu podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v nich určuje v jednotlivých častiach Slovenska od pondelka 15. februára, nasledovné pravidlá:

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu 

Sem patria okresy – Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom).

Čo platí v týchto okresoch:

 • odporúčanie – zatvorené školy. Ide o odporúčanie v súvislosti s rizikom šírenia sa nového kmeňa koronavírusu na Slovensku a to aj napriek tomu, že COVID AUTOMAT v prípade škôl v čiernych okresoch povoľuje otvorenie materských škôl, základných škôl 1. stupňa prezenčne, otvorenie špeciálnych škôl, ako aj ďalšie ročníky škôl pre deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne, max. 5 detí na učiteľa, otvorenie koncových ročníkov SŠ a OU (prezenčne). Práve kvôli otvoreniu škôl už v IV. stupni varovania ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k úprave očkovacej stratégie a priorizovalo učiteľov, ktorých očkovanie v týchto dňoch už na Slovensku prebieha,
 • do práce sa môže ísť iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní,
 • je zakázaný vstup aj výstup z okresu,
 • prechádzať autom cez tieto okresy sa môže, zastavovať by ste v nich nemali,
 • prechádzka v prírode je povolená len v rámci okresu, a to aj bez potreby preukazovania sa negatívnym testom.
Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Francúzsko smeruje do záhuby!

Bordová farba – III. stupeň varovania COVID AUTOMATu

Do bordovej farby patria všetky okresy, ktoré nie sú v čiernej (zoznam vyššie), ani červenej farbe (zoznam nižšie).

Čo platí v týchto okresoch:

 • školy sú otvorené iba na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva – platí rovnako ako pre okresy v čiernej farbe – ide o odporúčanie v súvislosti s rizikom šírenia sa nového kmeňa koronavírusu na Slovensku,
 • na cestu do práce potrebujete negatívny test nie starší ako sedem dní,
 • s negatívnym testom môžete cestovať aj do prírody v inom okrese.

Červená farba – II. stupeň varovania COVID AUTOMATu

Platí pre okresy: Bardejov, Senec, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Skalica, Gelnica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník.

Čo platí v týchto okresoch:

 • školy môžu byť otvorené,
 • do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní,
 •  na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu.

Dôležité! Všetky ďalšie nariadenia zostávajú v platnosti v celej krajine.

Zaradenie okresov na základe epidemiologickej situácie prehodnocuje na týždennej báze Inštitút zdravotných analýz v súčinnosti s Konzíliom odborníkov a jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva. O tom, do ktorého stupňa varovania COVID AUTOMATu budú nasledujúci týždeň tie ktoré okresy na základe určených kritérií zaradené, informuje pravidelne minister zdravotníctva SR Marek Krajčí v utorok. Nové pravidlá pre okresy následne začínajú platiť vždy od nasledujúceho pondelka.

HRANICE

Polícia posilňuje už od pondelka, 15. februára, výkon policajno-bezpečnostných kontrol na našich hraniciach s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom. Cieľom je kontrolovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri vstupe na naše územie.

Od stredy (17. februára) budú policajti kontrolovať dodržiavanie už nového prísnejšieho režimu. Ruší sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým testom.

Ľudia, ktorí sa od stredy vrátia z členskej krajiny EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, budú dodržiavať nasledovné kroky:

 • registrovať sa na stránke bezprostredne po vstupe na územie SR,
 • nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie platí aj pre členov domácnosti,
 • informovať o izolácii svojho lekára,
 • najskôr na 8. deň izolácie môžu absolvovať RT-PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí,
 • ak izoláciu absolvujú bez príznakov, skončí sa po 14-tich dňoch.
Prečítajte si tiež:
Princ Charles už nie je v karanténe! Je vyliečený z koronavírusu?

Ľudia, ktorí sa vracajú z inej krajiny, ako je uvedené vyššie: karanténa je pre nich povinná, dodržať musia nasledovné:

 • registrovať sa na stránke bezprostredne po vstupe na územie SR,
 • nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie platí aj pre členov domácnosti,
 • informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára,
 • izoláciu nemôžu ukončiť bez testovania RT-PCR testom,
 • najskôr na 8. deň izolácie môžu absolvovať RT-PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí.

Ak sa človek dopraví na Slovensko letecky, pri príchode musí okrem vyššie uvedených povinností vyplniť aj elektronický formulár.

Deti do 10 rokov musia byť otestované iba ak rozhodne lekár, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Výnimku z karantény majú pendleri a turnusoví zamestnanci zo susedných EÚ krajín, teda všetkých okrem Ukrajiny. Rovnako tak aj študenti alebo ľudia, ktorí opatrujú svojich blízkych. Musia mať však doklad o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 7 dní.

Po novom sa za pendlerov označujú aj „cezhraniční pracovníci či dochádzajúci“ z krajín EÚ (+ Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Islandu a Spojeného kráľovstva). Pre nich platí, že pri vstupe musia mať antigénový alebo PCR test v papierovej alebo elektronickej podobe, ktorý nie je starší ako 48 hodín (AG test) alebo 72 hodín (PCR test).

Najneskôr pri vstupe na Slovensko musia vyplniť formulár ehranica a nastúpiť do domácej karantény. Túto si však môžu okamžite skrátiť, ak si dajú na vlastné náklady urobiť na Slovensku PCR test a budú mať negatívny výsledok. Ak okamžitý test neabsolvujú, po registrácii nastúpia do izolácie (RT-PCR test najskôr na 8. deň, ak je negatívny, izolácia sa končí); bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní).

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MZSR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií